24 Čvc

10 otázek pro Jiřího Ježka

Rozhovor s Jiřím Ježkem o jeho přípravě na LPH v Pekingu.

1. Jirko, máš za sebou velice úspěšnou první část sezóny a po zaslouženém, 10 denním regeneračním odpočinku v Beskydech jsi v plné a náročné přípravě na Peking. Jak vypadá nyní příprava na LPH v podání mistra světa?

Pobyt v lázních a celkový odpočinek mi opravdu prospěl. Ovšem od prvního dne tréninkové přípravy „jedu“ opět naplno. Znamená to denně přes sto kilometrů na kole a do toho ještě speciální cvičení na posílení rukou a horní části těla. Dvakrát týdně mám ještě zařazený trénink na velodromu, který je velice intenzivní, orientovaný na silovou vytrvalost. Je to náročné, ale díky předchozímu odpočinku to zatím zvládám.

2. Koncem července se přesuneš do Vysokých Tater na soustředění, jehož součástí bude i náročný, 202 km dlouhý závod, Okolo Vysokých Tater. S jakými ambicemi závod absolvuješ?

Moje účast na závodě je spíše komerčně-propagační. Organizátoři si mě vybrali za hlavní tvář a hvězdu celého závodu. Díky mé spolupráci s firmou NUTREND, která je významným partnerem závodu, budu působit hlavně v propagaci a promotion závodu. Tuto roli přebírám po italském profesionálním mistrovi světa Mauricio Fondriestovi, který zaštiťoval předchozí čtyři ročníky. Samozřejmě, že budu též startovat, ale ne s ohledem na výsledek. Závod beru spíše jako ukončení náročné objemové fáze přípravy. I když, před třemi lety jsem zde byl šestý, tak určitě nechci odjet s ostudou…

3. Pak bude následovat rovněž vysokohorské soustředění ve švýcarském Aigle. Proč právě tam?

V Aigle je Světové Tréninkové Centrum UCI (Mezinárodní Cyklistické Federace). Jeho součástí je nový špičkový velodrom a v okolí jsou nádherné terény pro trénink – jak nekonečné absolutní roviny, tak náročná až dvacetikilometrová prudká stoupání do míst vysoko v horách. Vzhledem ke skvělému jménu, které má náš reprezentační tým po posledních dvou sezónách, vyšlo nám UCI v Aigle výrazně vstříc. Už se moc těším, byť tam budeme moci zůstat jen deset dní.

4. Současný reprezentační tým tělesně handicapovaných, to je již 15 závodníků, včetně tandemů a handbike, kteří mají ambice na umístění do 8. místa na mistrovství světa. Tento tým, jehož jsi kapitánem a zároveň i velkým vzorem, jste s trenérem Zapletalem a celým realizačním týmem budovali dva roky. Jaká to je parta?

Parta je skvělá, z toho mám obrovskou radost! Je to pro mě důležitější, než mé vlastní výsledky. Ale právě ta skvělá parta nakonec pomáhá i těm výsledkům, o čemž hovoří třeba letošní první polovina sezóny. Doufám, že tak budeme fungovat i nadále, protože jen tak můžeme stabilně dosahovat úspěchů. Myslím tím hlavně mladé a začínající závodníky, na které chci s Viktorem působit jako pozitivní příklad.

5. V souvislosti s Pekingem je pozornost upřena nejenom na tvou výkonnost a trénink, ale také na velomateriál, na kterém v Pekingu pojedeš. Prozraď nám, na jakém kole v Pekingu pojedeš? Můžeme očekávat nějakou revoluční novinku? Prý jsi hlavní postavou v hledáčku amerického giganta, firmy SRAM…

O mně je známo, že propaguji hlavně domácí výrobky a produkty českých firem. Proto pojedu na kolech, jejichž základem jsou rámy od firmy DURATEC – na ně nedám nikdy dopustit. Ale ostatní komponenty kola už se v Čechách nevyráběí, tam potom volím to nejlepší na světě. Jako horkou novinku mohu prozradit, že jsem se díky podpoře pana Jaroslava Žitného a jeho firmy CykloŽitný dohodl na spolupráci s významným americkým výrobcem těch nejšpičkovějších komponentů – s firmou SRAM. Všechna má kola v Pekingu tak budou osazena komponenty ze sady SRAM RED, která je v současnosti tím nejlepším vybavením na trhu. Zapletená kola, loukotě a disky mi dodává francouzský MAVIC, stejně jako tretry. K výbavě patří i brýle, používám světově proslulé OAKLEY. Helmy LAS, silniční galusky a pláště VITTORIA, funkční prádlo pod dres mi dodává MOIRA a ponožky třebíčská značka MOOSE. Samozřejmě, že jako cyklista kladu velký význam na speciální doplňky stravy a pitný režim. Díky spolupráci s firmou NUTREND mám v tomto směru to nejlepší na světě.

6. Během posledního roku jsi absolvoval cestu mezi sportovní celebrity. Dnes je z tebe velmi populární osobnost světového sportu. Natáčíš rozhovory s novináři z celého světa. Slyšeli jsme, že např. v Německu na pumpě tě poznali čeští turisté a požádali tě ihned o podpis do tvé autobiografie Frajer. Jak vnímáš svou současnou popularitu?

Nemyslím, že bych byl nějak populární. To, že mě lidé občas poznají, je výsledkem medializace mých sportovních výkonů a ostatních aktivit. Samozřejmě, že jako profesionál musím být vidět a také musím umět komunikovat s veřejností, s médii. Je to součást mého „povolání“. Hlavně se tím však snažím propagovat celý sport hendikepovaných. Myslím, že tak mohu být prospěšný ostatním. Ta pozitivní energii, kterou se snažím šířit pak může pomoci někomu, kdo je třeba v současnosti v těžké životní situaci. V tom stále vidím smysl mého působení ve sportu, protože o mé vlastní výsledky už mi tolik nejde. I když, stále jsem závodník, který chce vyhrávat…

7. Sportovní veřejnost tě nyní několikrát měla možnost slyšet i jako televizního komentátora, jak po boku moderátorské legendy Roberta Bakaláře spolukomentuješ slavnou Tour de France. Jaká to je zkušenost?

Je to pro mě zpestření i zkušenost. Komentovat přes čtyři hodiny etapu na Tour de France je opravdu náročné. Obdivuji profesionalitu Roberta Bakaláře. Svým občasným komentováním se spíš snažím nabídnout divákům mé pohledy na profesionální peloton, mé postřehy a zkušenosti. Část závodníků znám osobně ze společných startů a mohu tedy o nich říci nějaké zajímavosti. Ale rozhodně se necítím jako komentátor, spíš mám pocit, že to Robertovi kazím.

8. 4:48:642 je tvůj výjimečný čas ve stíhacím závodě ze Světového poháru v Manchesteru. Trenér Zapletal tvrdí, že díky tvým současným silově vytrvalostním schopnostem a pečlivě naplánovanému dráhovému tréninku, můžeš jet ještě mnohem rychleji…

To je povzbudivá otázka. Samozřejmě bych chtěl jet ještě rychleji a poctivě na tom pracuji. A věřte, že ten speciální dráhový trénink momentálně dost bolí. A bojím se, že s blížícím se Pekingem bude hůř…

9. Těšíš se do Pekingu?

Opravdu upřímně? Vzhledem k mým předchozím výsledkům a vzhledem k očekávání lidí z mého okolí bude pravděpodobně téměř jakýkoli výsledek zklamáním… A to je trochu stresující. I když se snažím nepřipouštět si to, budu pod obrovským tlakem. Takže – těším se až bude po Pekingu! Nemyslím to zle, prostě se těším, až si všechny ty zážitky budu třídit v hlavě a budu vzpomínat, jak to bylo úžasné. Bez ohledu na dosažené výsledky, úspěch či neúspěch. Očekávám, že Hry budou… prostě velkolepé!

10. Prý jsi na závodech EP na Slovensku každý den složil reprezentačnímu týmu báseň pro povzbuzení a pobavení. Prosím, můžeš nějakou složit i čtenářům webu ČATHS?

Takhle to nefunguje. Ale pokud se nám jednou podaří uspořádat setkání všech přátel, fanoušků a podporovatelů ČATHS, rád pro tu příležitost něco napíšu…