26 Bře

5 otázek pro medailistu z LPH v Pekingu – Martina Němce

1. Jsi nejenom vynikajícím atletem, ale i atletickým funkcionářem. V tomto roce atletům chybí významná kontinentální nebo světová událost. Co je příčinou?

Atleti s tělesným handicapem tak úplně bez významné světové události nebudou. Sportovní federace IWAS pořádá v prosinci v indickém Bangalore Světové hry, jejichž součástí bude samozřejmě i atletika. Řeč je spíše o vrcholných závodech pro všechny typy handicapu pod hlavičkou Mezinárodního paralympijského výboru IPC.
Tady vidím hlavní důvod ve vysokých nárocích Mezinárodního paralympijského výboru na pořadatelské zajištění těchto akcí. Dva stadiony s umělým povrchem vedle sebe, bezbariérové ubytování vyšší úrovně, catering, doprava, mediální servis, internetové kavárny, sankční poplatky a tak dále. Určitě důležité pro sportovce, ale v důsledku to znamená, že jen málokdo si troufne takovou akci pořádat. Z organizačních i finančních důvodů.
Letos je lichý rok, měl by tedy být evropský šampionát. Ty proběhly zatím pouze dva, poslední v roce 2005 ve finském Espoo. Pořadatelé tehdy neměli druhou dráhu na rozcvičení, dostali výjimku a závodníci v dráhových disciplínách se rozcvičovali na asfaltových cestičkách v přilehlém parku.
Ale výjimky skončily. A tak nebyla Evropa v roce 2007 a nebude ani letos. Proslýchá se, že by mistrovství Evropy v atletice IPC mohlo příští rok proběhnout v Srbsku. Uvidíme.

2. Nabízí se možnosti, jak tento problém do budoucna řešit?

Atletika není jediným sportem, který se potýká s tímto problémem. Když jsem byl ještě členem Rady sportovců Mezinárodního paralympijského výboru řešili jsme alpské lyžování. Přesně z těchto důvodů byl zrušen světový šampionát a naše doporučení znělo, snížit laťku a uspořádat šampionát na nižší úrovni. Pokud budou sportovci v předstihu upozorněni například na ubytování v pokojích po pěti místo po dvou, je už jen na jejich rozhodnutí, zda budou nepohodlí akceptovat a pojedou závodit.

3. Slučování kategorií v atletice… Veliký problém pro závodníky a pro laickou veřejnost nepochopitelné věci. Nejlepším příkladem jsi Ty sám – v Pekingu se Ti podařilo vytvořit 2x nový paralympijský rekord – přesto sis odvezl „pouze bronz“ a podruhé dokonce až čtvrté místo. Probíhá o tomto nějaká diskuse mezi atlety a atletickými funkcionáři, řeší se ten problém?

Na přelomu února a března proběhl v Bonnu atletický summit, předpokládal jsem že tyto otázky budou probrány. Podle zprávy Davida Šnajdra, který byl Českým paralympijským výborem do Bonnu nominován, se pilně brainstormovalo, ale nejspíš bez výsledku.
Já osobně jsem byl v Pekingu současným systémem stanovování přepočtových koeficientů potrestán za to, že se mi mimořádně zadařilo v roce 2006 na mistrovství světa v Assenu. A tak, přestože jsem měl výkony lepší než v Aténách, a přestože mne nepřekonal nikdo z mé kategorie, dosáhl jsem jen na bronz v kouli a čtvrté místo v disku.

4. Jaké závody Tě čekají v tomto roce?

Samozřejmě kompletní program KB Českého poháru v atletice vozíčkářů, který začíná 8. května v Pardubicích. Vrcholem sezóny bude srpnové mezinárodní mistrovství České republiky v Olomouci.
Na konci května chci ještě vyrazit na Dutch Open do Emmeloordu a v prosinci na světové hry IWAS do Indie. Vzhledem k jejich termínu mimo atletickou sezónu je chci pojmout jako částečnou generálku před světovým šampionátem, který bude v lednu 2011 v Christchurch na Novém Zélandu.

5. Jaké jsou Tvé sportovní cíle dlouhodobé?

Samozřejmě účast v Londýně. Ale jsme teprve na počátku paralympijského cyklu, stát se může cokoli.