8 Čvn

Úspěšné mistrovství Evropy v Polsku. Češi přivezli domů osm cenných kovů!

Atleti i přesto, že  podmínky pro trénování neměli ideální vzhledem ke Coronaviru ostudu na Mistrovství Evropy  v Polské Bydgoszczi neudělali a vybojovali celkem 4 zlaté medaile, 3 stříbrné a 1 bronzovou a celkově v umístění zemí tak vybojovali 12 příčku  se 44 zemí.

A jak to na Šampionátu probíhalo den po dni.

Zpráva z 1. dne

1.6.2021 Úterý

Mistrovství Evropy v polské Bydgoszczi začíná! Počasí se na nás od rána moc neusmívá, hned zrána spadly první kapky deště, ale do poledne se drželo bez deště, poté přišla průtrž mračen, která se držela s malými přestávkami až do večera. Závodníci se s počasím poprali následovně.

Prvními zástupci na atletickém stadionu z řad Českých atletů  Doležel Matěj, který je na „velkých“ závodech poprvé, Martina Šimonová, Eva Datinská a František Serbus všichni tři velmi zkušení závodníci.

Čerstvě mezinárodně klasifikovaný Matěj zahájil závod ve velkém stylu a výkonem 8,02 bral 5. místo v kategorii F33, tímto výkonem překonal Český rekord a to o 4,67 m! Martina Šimonová předvedla v hodu diskem (F64) výkon dlouhý 30,35, což bylo 4. místo mezi diskařkami z Evropy.

Eva Datinská v disku potvrdila roli favoritky ve své kategorii F37 a hned prvním hodem si zajistila zlatou medaili.

Posledním našim závodníkem prvního dne byl František Serbus (F32) a jeho pokusy v hodu kuželkou. Všechny letěly za 30ti metrovou hranici, ale na ten nejdelší si počkal do 5. pokusu, kdy rekordem šampionátu hodil 34,31 m , tímto pokusem překonal také Český rekord a své osobní maximum. Zaslouženě tak získal zlatou medaili.

Zpráva z 2. dne Mistrovství Evropy v Bydgoszczi

2.6.2021 Středa

Ve druhém závodním dni přálo závodníkům počasí o mnoho více než včera. Slunečné počasí provázelo závody téměř celý den.

Prvními závodníky byli kuželkáři kategorie F51,  Martin Zach s výkonem 25,30 obsadil 8. místo, Michal Enge si vyházel 7. místo, hodem dlouhým 26,31 Závěr patřil ostřílenému závodníkovi Radimu Bělěšovi, který obsadil 6. místo pěkným výkonem 27,57.

V koulařském sektoru zároveň vybojovala zlato Mirka Obrová (F56), které dolétla koule za sedm metrů 7,06 a tento výkon ji zajistil vítězství.

Na druhé straně, také ve vrhačském sektoru, ale v kategorii F54 vrhala Eva Kacanu, která obsadila 4. místo vrhem dlouhým 5,27.

Oštěpaři kategorií F37 a F38 uzavírali dopolední program a startovali zde hned 4 závodnici. Petr Vrátil F38 poslal oštěp za čtyřicet metrů do vzdálenosti 41,28, což mu zajistilo 6. místo. Ostatní muži patřili do kategorie F37. 8. příčku obsadil Martin Kukla, jeho nejdelší pokus měřil 35,52. Hned za ním skončil Michal Vimmer hodem dlouhým 30,75. Jiří Kohout neměl dobrý den a se s třemi neměřenými pokusy nedostal do finále.

Odpolední program zahájili Marek Douda a Martin Dvořák ve vrhu koulí, oba soutěží v kategorii F34. Marek vrhnul 7,15 a obsadil 12. místo, Martin výkonem 8,23 skončil 10. Falším startujícím byl Jarda Petrouš (F57) uzavíral dnešní den v soutěži hodu oštěpem, 8. místo mu zajistil 4. pokus dlouhý 28,79.

Zpráva ze 3. dne Mistrovství Evropy v Bydgoszczi

3.6.2021 Čtvrtek

Třetí závodní den přinesl velmi teplé počasí, někteří závodníci se schovávali pod slunečníky a hledali stín. Jen některým slunce a nebe téměř bez mraků vyhovuje a na place si to užívají.

Dopolední závody rozjížděli koulaři kategorie F53. Jaroslav Brož zahajoval svými pokusy celou soutěž, jeho nejdelší vrh letěl do vzdálenosti 5,86, což mu zajistilo 7.místo. Druhým našim závodníkem byl Aleš Kisý, který svůj nejdelší vrh poslal do vzdálenosti 7,58 a ze závodu si odváží medaili za 3. příčku.

Velkou radost udělala trenérovi Anička Muziková, která ve své kategorii F32 hodila kuželku do vzdálenosti 17,82 a její druhý pokus ji vynesl 2. místo, tedy stříbrnou medaili a nový Český rekord a k tomu vylepšení své pozice ve světovém žebříčku.

Běžkyně Terka Jakschová ve finále 200m prolétla tuto vzdálenost za skvělých 26,85, což bylo 5. místo v kategorii F47.

Ranní závody ukončila perfektně připravená Eva Datinská, která ve vrhu koulí kategorie F37 získala druhou zlatou medaili výkonem 10,20!

První skupinou odpoledních závodů byli muži kategorie F37 ve vrhu koulí. Měli jsme zde hned tři vrhače. Michal Pallag, kouli poslal přes jedenáct metrů 11,34. Martin Kukla vrhnul po opravách výsledků 9,49 a Michal Vimmer vrhnul kouli na metu 9,93. Za své výkony získali umístění v celkovém pořadí následující 7. Michal, 8. Michal Vimmer, 9. Martin.

Jedinou ženou v odpoledním programu byla Mirka Obrová kategorie F56 v hodu oštěpem. Mirka si pověsila na krk druhou medaili výkonem 15,09 a to za 2. místo.

Posledním bojovníkem na place byl Jan Moštěk F37, který běžel závod na 400m, cílovou rovinkou proběhl na 5. místě v čase 63,77.

Zpráva ze 4. dne Mistrovství Evropy v Bydgoszczi

4.6.2021 Pátek

Čtvrtý závodní den a s ním mnoho slunce. V páteční den jsme měli na place pouze 4 závodníky.

Byli jimi Filip Vartoň zástupce skupiny F52, který soutěžil v hodu diskem, v nabité kategorii domácími závodníky hodil rovných 13m, a skončil na 6. místě.

Na vedlejším sektoru hodu oštěpem se zároveň o své výkony s diváky dělil Martin Dvořák a Marek Douda, oba v kategorii F34. Martin s výkonem 15,59 se umístil na 10. místě, Marek hodil 14,04 a bral 11. příčku.

Také Terka Jakschová ve své kategorii T47 postoupila z rozběhu do zítřejšího finále v běhu na 100m, budeme držet pěsti.

Zpráva z 5. dne Mistrovství Evropy v Bydgoszczi

5.6.2021 Sobota

Poslední pátý den přálo počasí sportovcům i nadále. Odpoledne lehký vítr, jinak slunečné počasí téměř bez mraků. 4 muži a 3 ženy se utkali se svými soupeři v následujících disciplínách:

disk, koule, 100m běh a oštěp.

Trojice diskařů skupiny T37 zahájila dopolední program pátého dne, všem se nejlépe vydařil a nejdál doletěl poslední pokus, Pallág Michal 36,12, obsadil5. místo, Vimmer Michal 34,24, bral 6. příčku a Kohout Jiří výkonem 31,67 byl na 8. místě.

Skvělým výkonem Aničky Luxové (F35) v kouli 8,85 jsme získali další placku, tentokrát stříbrnou!

Poslední půlden na stadioně závodil jako první z Čechů Martin Adamčík (F63), který bojoval ve vrhu koulí, jako Anička, svým výkonem 8,92 obsadil 5. místo.

Terka Jakschová ve svém finálovém běhu na 100m předvedla, že je velká bojovnice a v čase 12,76 si doběhla v osobním rekordu pro 5. místo.

Eva Kacanu byla závodnicí, která svým 2. pokusem vylepšila svůj letošní nejlepší výkon na 9,33, tím se umístila na 5. místě.