12 Zář

Roman Musil skončil v kouli sedmý, světový rekord mu sebral neznámý Alžířan

Ani Roman Musil neobhájil potřetí za sebou zlatou medaili. Podobně jako Martin Němec a Martina Kniezková doplatil na sloučení kategorií. Navíc ve vrhu koulí skupin F33/34/52 přišel o světový rekord, který o 57 centimetrů překonal neznámý Alžířan Kamel Kardjena.

Kardjena nebyl papírovým favoritem ani před závody. Jeho nejlepší výkon sezóny byl doposud 10,15 metru. Kolem této mety se také pohyboval během všech pokusů, až na jeden, v němž hodil 11,54 metru. „Jeden pokus stačí na celou soutěž. Prostě mu to ulítlo, to tak je. Nic si z toho nedělám,“ komentoval Roman Musil.

Alžírec byl největším překvapením soutěže. Nic o něm nevěděl ani trenér Václav Janouch. „Mluvil jsem s australskou trenérkou a ta ho také nezná,“ řekl Janouch. „Jak jsem ho pozoroval z tribuny, velice se klepal. Jde o takzvanou diskinézi. Možná proto se mu povedl jen jeden hod,“ komentoval výkyvy v Kardjenových hodech reprezentační trenér spastiků

Musil hodem dlouhým 10,37 metru vyrovnal letošní osobní maximum. „Je to sport a příště se třeba bude dařit mně. Kdybych skončil čtvrtý, štvalo by mě to víc. Na víc momentálně nemám. Soupeři byli prostě lepší,“ uznal sportovně.

Na startu 200 metrů žen kategorie F38 se představila Anežka Vejražková. Do večerního finále se kvalifikovala v dopoledním rozběhu časem 30.57 vteřiny. Své osobní maximum překonala o jednu setinu. Ve finále skončila šestá. Cílem proběhla za 30.61 vteřiny. „Běželo se super. Jsem ráda za to, jak to dopadlo,“ oddychovala po závodech.

Největším problémem Vejražkové je start, na kterém oproti ostatním závodnicím viditelně ztrácí. „Nemám pořádnou výbušnost, kterou by to chtělo. Starty proto trénuji pořád dokola,“ řekla sprinterka, jež si chce poslední týden před nástupem do školy vychutnat. „Budu si užívat. Budeme jezdit na výlety po Pekingu. Na školu se netěším, ale co se dá dělat,“ dodala.