30 Srp

Češi v akci – 1. den

V prvním soutěžním dni londýnské paralympiády nastoupili čeští sportovci do soubojů ve čtyřech sportech – cyklistice, lukostřelbě, plavání a stolním tenise.
Přinášíme vám stručný souhrn dnešního dne.

Cyklistika – dráha

Potvrzují se předpoklady a očekávání odborníků, že londýnský velodrom je skutečně nesmírně rychlý a rozhodčí pomalu nestačí přepisovat světové rekordy. Vždyť jenom během dopoledních a části odpoledních jízd byl světový rekord překonán celkem 8x. Ovšem nutno podotknout, že závodníky ženou i diváci, emotivní a bouřlivá atmosféra, která panuje na zcela vyprodaném velodromu je skutečně nepopsatelná.

Tereza Diepoldová (C2) – stíhací závod na 3000 metrů, 9. místo. Každý start Terezy na dráze provází výkonnostní zlepšení. Dnes Tereza vylepšila své osobní maximum a zároveň i národní rekord České republiky kategorii C2 o více než dvě sekundy. Přesto čas 4:47:356 stačil na „pouhé“ deváté místo.

Ivo Koblasa (C2) – nejmladší člen našeho cyklistického týmu předvedl výborný výkon a i on zlepšil český rekord kategorie C2 na úctyhodných 1:18:841, což po přepočtu koeficientů ve sloučené kategorii C1 – C3 stačilo na celkové 13. místo. Nesmírně zajímavý a vyrovnaný závod provázely mimořádné výkony. Světový rekord v jednotlivých kategoriích byl během závodu překonán celkem 4x(!!), paralympijský pak 6x.

Michal Stark (C2) – nejstarší člen paralympijského týmu bojoval, zajel své letošní maximum a obsadil 21. příčku.

Lukostřelba

Na programu dne byly kvalifikace všech třech kategorií, které má Česká republika zastoupené. V dopoledním bloku, který doprovázelo deštivé londýnské počasí, nastoupili do kvalifikačních bojů lukostřelci kategorie kladkový luk W1 včetně našich dvou zástupců Davida Drahonínského a Petra Bartoše. Davidovi se dařilo výborně a nastřílel nejvyšší počet bodů ze všech 12 lukostřelců a to 662 bodů. Tím si zajistil postup přímo do čtvrtfinále, do kterého nastoupí v sobotu 1.9. Petr Bartoš nastřílel celkem 546 bodů a do pavouka eliminací postupuje z dvanáctého místa. V odpoledním bloku, kdy se k dešti přidal ještě silný nárazový vítr, stříleli kvalifikaci také ženy reflexní luk W1/2 s naším zastoupením – Mirka Černá, Lenka Kuncová a Markéta Sidková. Do eliminací postupují ze 14.místa Markéta Sidková, z 15. Lenka Kuncová a z 18. Mirka Černá. V soutěži družstev obsadily zatím 7. příčku. Velmi dobře zastřílel v kategorii kladkový luk Open Leoš Bartoš se 657 body postupuje do eliminací ze 7. místa. Jiří Klich ze 17. a Jaroslav Zelenka z 27.místa. Zítra jsou na programu eliminace jednotlivců, do kterých nastoupí kromě Davida Drahonínského všichni naši lukostřelci.

Plavání

Obě zrakově postižené plavkyně – Lenka Zahradníková a Nicol Fryčová dnes nastoupily do rozplaveb na 400m volný způsob. Bohužel se jim ale nepodařilo postoupit z rozplaveb do finálových bojů. Filip Coufal (S10) soutěžil ve 200m polohový závod. Jeho čas 2:23.21 na postup do finále nestačil.

Stolní tenis

Dvouhry jednotlivců se rozběhly za účasti čtyř našich tenistů ze šesti. Kladnou bilanci a vyhraný první zápas ve skupině má zatím jen Ivan Karabec (M10), který porazil Poláka Powrozniaka hladce 3:0. Jiří Suchánek (M2) bohužel podlehnul po velkém boji Brazilci Souzovi 0:3. V kategorii M7 nastoupil k prvnímu zápasu Zbyněk Lambert. V něm podlehnul 1:3 Němci Wollmertovi. Největší boj čekal na Jaroslava Hadravu v zápase s Korejcem KIM Jin Sung. V zápase trvajícím 35 minut, kdy se Jardovi podařilo stáhnout dvousetový náskok Kerejce, však nakonec prohrál 2:3.