1 Zář

Češi v akci – 2. den

Dvě atletická stříbra a jeden plavecký bronz! To je bilance 2.dne v Londýně pro českou výpravu. A nejen to..

Atletika – dvakrát stříbrná !

Úplně první atletickou disciplínou letních paralympijských her byl hod kuželkou a v ní nastoupili hned 4 naši atleti – Radim Běleš, Martin Zvolánek, Jan Vaněk a František Serbus. Závod měl velmi napínavý průběh. Hned svým prvním hodem dlouhým 26.88m překonal Srb Dimitrievič světový rekord, který do dnešního dne držel Radim Běleš. Radimovi se z počátku nepříliš dařilo, v průběžném pořadí byl až na sedmém místě, pak mu však pátý pokus sednul a výkonem 26.67m , který měl stejnou délku, jako jeho starý světový rekord se posunul na vynikající druhé místo a vybojoval první medaili pro ČR. Ostatním českým atletům se také dařilo. Honza Vaněk skončil na krásném čtvrtém místě a Martin Zvolánek hned o příčku pod ním na páté. Čtvrtý z Čechů František Serbus skončil na 13. příčce.
Ve večerním programu nastoupili ke svým disciplínám Rostislav Pohlmann (F57) v disku a Aleš Kisý (F53) v kouli. Aleš se druhým pokusempřiblížil na dva centimetry ke svému osobnímu rekordu a vrhem dlouhým 8.23 m nakonec skončil na vynikajícím čtvrtém místě. Rosťa Pohlmann si dnes dvakrát zlepšil svůj osobní rekord a výkonem dlouhým 46,89 m si v šestém pokusu upevnil druhé místo a získal stříbrnou medaili za vítězným Rusem Ashapatovem. Tím získal na své páté paralympiádě sedmý cenný kov.

Plavání – cinknul bronz!

Do bojů v plaveckých disciplínách dnes nastoupili Filip Coufal (S10) v 50m VZ, Adéla Míková (S14) ve 100m znak a Jan Povýšil s Arnoštem Petráčkem v disciplíně 50m volný způsob. Filip Coufal zaplaval čas 26,18, Adéla Míková 1:26.06 a Arnošt Petráček 43,12, do finále však nepostoupili. Jediným finalistou byl Honza Povýšil, který postoupil do finále s časem 40.65, což v tu chvíli znamenalo sedmý čas. Ve tři čtvrtě na osm večer Honza odstartoval k finálovému závodu a časem 39,47 vybojoval bronzovou medaili!

Cyklistika

Naši závodníci dnes měli na programu stíhací závod na 3000 metrů kategorie C2 se starty Michala Starka a Iva Koblasy a závod na 1000 metrů pro sloučené kategorie C4 a C5, kde se představili Jiří Bouška a Jiří Ježek.
Stíhací závod na 3000 metrů kategorie C2 měl vynikající úroveň včetně, zde již pravidelného zpestření – překonání světového rekordu.

Michal Stark (C2) – 7. místo a čas 4:00:840. Michal opět výrazně posunul své letošní maximum, přesto nebyl s výsledkem příliš spokojený. „Spokojený nejsem s výsledkem, ale skutečně jsem jel na maximum. Špička je bohužel trochu jinde. Na silnici si musím zlepšit kredit! „okomentoval svůj výkon Michal. Ivo Koblasa (C2) – 8. místo a čas 4:04:679, který znamená výrazné zlepšení osobního maxima mladičkého závodníka.

Závod na 1000 metrů sloučených kategorií C4 a C5 byl více než vyrovnaný a dramatický do poslední chvíle. Závod byl poznamenán výjimečnou situací, úřadující mistr světa, světový rekordman a téměř jistý kandidát na paralympijské zlato Jody Cundy z Velké Británie na startu vytrhnul tretru z pedálu, rozhodčí mu nepovolili opakovat start a po dramatické diskusi byl ze závodu vyloučen.

Jiří Ježek (C4) – závod na 1000 metrů, navíc sloučený s kategorií C5, pojal Jiří Ježek jako kvalitní, ostré rozjetí před zítřejším stíhacím závodem na 4000 metrů. „Původně jsem ani kilometr nechtěl jet, protože v něm nemám šanci na dobrý výsledek, ale nakonec jsem rád. Rozhodli jsme se s Viktorem, že pojmu tenhle závod jako nejlepší rozjetí na zítřejší stíhací závod. Zítra bych měl mít ambice daleko vyšší. Jsem rád, že jsem měl dneska možnost zažít tu skvělou atmosféru na velodromu a vyzkoušet kolo a dráhu v ostrém závodě.“ řekl ihned po dojezdu Jiří Ježek, který nakonec časem 1:10:578 obsadil 10. místo. Jiří Bouška (C4) – specialista na tuto disciplínu zopakoval výkon z letošního MS v Los Angeles a časem 1:08:974 vybojoval velmi dobré páté místo.

Zítra je na programu námi očekávaný stíhací závod na 4000 metrů, kde bude startovat dvojice Ježek, Bouška a v odpoledním závodě na 500 metrů se představí Tereza Diepoldová.

Lukostřelba

Do dnešních eliminací nastoupili kromě Davida Drahonínského všichni čeští lukostřelci. Nejlépe se dařilo Markétě Sidkové a Leošovi Bartošovi, kteří se oba probojovali do zítřejších čtvrtfinálových bojů. Ostatní Češi sítem eliminací do čtvrtfinále neprošli.
Zítra kromě Markéty nastoupí do čtvrtfinálových soubojů i David Drahonínský v kategorii W1 kladkový luk.

Stolní tenis

Hala Excel i dnes zažila celodenní maraton dvouher jednotlivců. Do bojů o postup ze skupiny nastoupilo i všech šest českých stolních tenistů. Dan Horut a René Tauš vyhráli své úvodní dvouhry a zítra budou bojovat o postup ze skupiny. Ivan Karabec si druhou výhrou ve skupině zajistil postup do čtvrtfinále, do kterého nastoupí zítra. Z dalších bojů byli vyřazeni Jirka Suchánek, Zbyněk Lambert a Jaroslav Hadrava, kteří se nyní budou plně soustředit na soutěž družstev.