27 Bře

Češi získali skalp paralympijských vítězů – týmu USA

„Je to jako sen !“, to byla první slova šéfa české výpravy Martina Frouse po vítězném utkání s týmem USA. Ano.. Sen se stal skutečností kolem jedné hodiny po poledni, kdy naši sledge hokejisté porazili Američany, držitele zlatých medailí z posledních zimních paralympijských her, na samostatné nájezdy 2:1 a mají jistou účast v semifinále.

Jednoduché vítězství to rozhodně nebylo. Američané nastoupili do zápasu s obrovským nasazením. Náš tým byl pod velkým soupeřovým tlakem, který ve třetí minutě první třetiny přinesl své ovoce, když USA vstřelilo branku a vedlo 1:0. Další útoky úspěšně odrážela česká obrana i brankář Vápenka. V patnácté minutě přišel nečekaný zlom. V českém protiútoku se podařilo uvolnit Michalu Geierovi a 46 sekund před koncem třetiny vstřelit branku a srovnat skóre na 1:1.

Druhá třetina gól nepřinesla. Tým USA měl sice stále převahu, ale i český tým si vytvořil řadu gólových příležitostí. Největší měl asi Zdeněk Šafránek ve 28.minutě zápasu, skórovat se mu ale nepodařilo.

Třetí třetina byla již naprosto vyrovnanou záležitostí. Zrychlenému tempu Američanů se český tým rychle přizpůsobil a dovedl zápas k prodloužení. To celé z pohledu aktivity patřilo týmu USA, český tým tlaku jen stěží odolával a několikrát stálo na naší straně velké štěstí.

Při samostatných nájezdech ovšem hráli prim Češi. Zatímco si dva Američané Salamone a Landeros vylámali zuby na brankáři Vápenkovi, naši dva střelci David Palát a Jiří Berger branku USA neminuli a po dvou sériích samostatných nájezdů bylo rozhodnuto. Náš tým zvítězil poprvé v historii nad týmem USA a na svém kontě má v základní skupině MS dvě vítězství a jasný postup do semifinále.

Dnešek je na mistrovství světa volným dnem. Do posledního zápasu základní skupiny proti Estonsku nastoupí Češi ve středu v osm hodin ráno.