16 Čvn

Českým atletům se v Itálii daří!

Na Mistrovství Evropy v atletice stáli čeští sportovci na stupních vítězů již šestkrát!

Medailovou sbírku zahájila Miroslava Obrová, když si v hodu diskem nejen vytvořila nový osobní rekord v délce 19,27 m, ale zároveň vybojovala bronzovou medaili. Stejnou hodnotu měla další česká medaile Petra Vrátila za hod oštěpem v délce 39,85 m.

O stupínek výše stanula v hodu diskem Eva Berná a svou stříbrnou medaili pojistila pátým pokusem, když disk doletěl do vzdálenosti 30,79 m. Přemožitelku našla jen v irské závodnici Lenihan.

Česká medailová sbírka byla v pondělí rozšířena o zlato v podání Dušana Grézla, který vrhem 12,14 vybojoval první příčku před Švédem Svanesohnem.

V úterý nastupovala do boje o medaile česká trojice kuželkářů – Radim Běleš, Jan Vaněk a Martin Zvolánek. České sportovce čekalo v sektoru nemilé překvapení, když jim rozhodčí nepředali jejich náčiní s odůvodněním, že nevyhovují předpisům. (pozn.red. stejné kuželky naši závodníci používali na LPH Londýn, MS Doha aj) Problém se netýkal jen Čechů. O své náčiní přišlo celé osmičlenné startovní pole. Závodníci tak museli házet kuželkami dodanými pořadatelem. Nutno zmínit, že úchop kuželky kvadruplegiků je velmi specifický vzhledem k ochrnutí horních končetin, a každý ze sportovců má speciálně upravenou „hlavičku“ kuželky, aby mohl náčiní dobře uchopit.

I přes tyto nepříjemnosti se podařilo Radimu Bělešovi vybojovat stříbrnou medaili výkonem 24,32 m a skončil druhý za Srbem Dimitrijevičem a porazil třetího Slováka Kureju. Jan Vaněk skončil čtvrtý a Martin Zvolánek sedmý.

S napětím jsme čekali na závod Aleše Kisého, který byl favoritem v hodu koulí. Aleš bojoval, ale na víc než druhé místo to nebylo, ale i tak je z toho krásná stříbrná medaile! Jeho přemožitelem je vítěz mistrovství světa v Doha 2015 Řek Fernandez, který vrhnul své náčiní do vzdálenosti 7,93 m.