9 Čvn

Cyklisté ve švýcarském Gippingenu absolvovali další podnik závodů Evropského poháru

V koloně českých a německých fanoušků, jedoucích do Švýcarska na fotbalové Euro, přijel český tým do upraveného a cyklisticky „vymóděného“ Gippingenu, kde se o konal celý seriál cyklistických závodů.
Během soboty a neděle diváci mohli sledovat úplně všechno, co světová cyklistika obnáší – závody dětí všech věkových kategorií, závody veteránů, amatérů, VIP – kde společně poměřili síly zástupci sponzorů, managerů a celebrit, Open závodu, kde si zazávodila celá řada bývalých závodníků světové extratřídy, kteří nyní působí jako trenéři či manažeři předních cyklistických týmů. Vše vyvrcholilo 46. ročníkem profesionálního závodu GP Kanton Aargau.
Evropský pohár handicapovaných cyklistů je tradiční a nedílnou součástí tohoto cyklistického svátku, který je druhým největším z cyklistických podniků ve Švýcarsku.

Na členité trati se představila téměř kompletní evropská špička. Sobotní silniční závod se odstartoval po kategoriích, s minutovými odstupy mezi jednotlivými kategoriemi. Záměr pořadatelů na samostatně závodící kategorie a minutové manko však smazal hned v prvním kole (dokonce již prvním kopci) Jiří Ježek, který svůj peloton spojené kategorie LC2 a CP4 „přivezl“ k první odstartované skupině LC1. Tento peloton se postupně, během závodu, zredukoval na přibližně desetičlennou člennou skupinku, jedoucí na horském okruhu průměrem přes 40 km v hod (!), ve které výborně zvládli závěr závodu Italové. Jirka v rámci spojené kategorie LC2 a CP4 byl druhý, když ho na pásce překonal Francouz Michael Alcaine.

„Chtěl jsem útočit hned od startu. Tím se však naše kategorie brzy dostala do kontaktu s pelotonem závodníků kategorie LC1 a nastal trochu zmatek. Rozhodčí nakonec mávli rukou a nechali jet obě skupiny společně. Bylo to fajn, protože v Pekingu se takto pojede silniční závod (LC1, LC2 a CP4 o jednu sadu medailí). Snažil jsem se jet neustále aktivně, ale nepodařilo se mi poodjet – soupeři z kategorie LC1 byli velice silní. Alespoň tak, díky vysokému tempu, z pelotonu postupně odpadali slabší závodníci, až nás zbylo jen asi deset. Pět kilometrů před cílem, díky výborné týmové strategii Italů, samostatně odjel A. Borgato (kat. LC1) a svůj náskok proměnil ve vítězství.
Do závěrečného spurtu celé skupiny jsem si moc nevěřil, a proto jsem se pokusil o sólový únik kilometr před cílem, ale závodníci mě dojeli 50m před páskou… Mezi nimi byl i M.Alcaine z mé kategorie a tak jsem obsadil druhé místo. Byla to zajímavá zkušenost, jak asi bude vypadat spojený závod v Pekingu. Příliš šancí mi to bohužel nedává, ale na druhou stranu to určitě bude nádherný, napínavý závod, a to je asi důležitější než osobní ambice“
, popsal své postřehy Ježek.

Výborně si vedl i Tomáš Kvasnička, který byl ve své kategorii CP3 celkově druhý a ve spojené kategorii LC3,4 a CP3 obsadil 5. místo, které vybojoval ve společném spurtu.
Smolný, ale poučný den prožil Radim Pavlík. Ve chvíli, kdy se rozhodoval závod kategorie LC1 (spojený se skupinou Jiřího Ježka), se Radim pohyboval na konci pelotonu a zústal tak mezi slabšími odpadlíky. Než náš závodník zjistil co se stalo, měli favorité náskok přes kilometr. Radim se pak sice intenzivně a bojovně snažil dotáhnout čelní skupiny, což se mu díky taktizování favoritů v předposledním okruhu málem podařilo, ale doplatil na to, že ve své skupině neměl nikoho, kdo by s ním spolupracoval.
Přesto si za svůj bojovný výkon vysloužil pochvalu reprezentačního trenéra. Příště si už jistě dá veliký pozor na to, aby si dovolil, byť na pár vteřin ztratit z očí čelo závodu.

Nedělní časovka prověřila aktuální formu závodníků. Na poměrně krátké, desetikilometrové trati, byl nejrychlejší Španěl Cesar Neira (CP4), který o necelých 10s. porazil Jiřího Ježka (LC2). Ježek zajel časovku výborně a byl dokonce rychlejší než vítěz kategorie LC1.
„Kvůli závodu profesionálů jsme v neděli startovali nezvykle brzy (8:34), což mi ale zas tak nevadilo, protože před časovkou stejně nesnídám 🙂 Trať se mi líbila a přes těžký sobotní závod jsem se cítil poměrně dobře. S jízdou i výsledným časem jsem byl velice spokojen. Ještě mě za dva týdny čeká EP v Německu a poté 26.6. mistrovství republiky v časovce se zdravými. Pak mám naplánován dvoutýdenní odpočinek. Musím přiznat, že se docela těším, protože „jedu“ non-stop již od poloviny listopadu.“
Jiří Ježek je jediným závodníkem seriálu EP, který má po šesti závodech absolutní počet bodů ve své kategorii.

Tomáš Kvasnička potvrdil v časovce své druhé místo v kategorii CP3 za Eckharrdem Mauricem ze Španělska a ve spojené kategorii LC3,4, a CP3 obsadil celkové 8. místo.
Radim Pavlík obsadil v časovce 11. místo ve své kategorii LC1.

Dalším dějstvím Evropského poháru hendikepovaných cyklistů bude 21. a 22.6. německý Holzkirchen, kde na naše závodníky bude čekat páteční časovka a v sobotu atraktivní silniční závod v centru města.