27 Čvc

Každý člen cyklistického team sprintu vyhrál EP v Holzkirchenu

Jednotliví členové reprezentačního týmu ČR, Jiří Ježek, Tomáš Kvasnička a Jiří Bouška, připravující se na MS 2007 v Bordeaux, potvrdili velké naděje a optimismus reprezentačních trenérů, pro tuto disciplínu a každý zvítězil ve své kategorii ve třetím podniku Evropského poháru, který se jel v německém Holzkirchenu.

Reprezentační tým tělesně handicapovaných cyklistů se do Holzkirchenu přesunul přímo ze soustředění v Novém městě nad Metují a závody tedy všichni reprezentanti absolvovali přímo z plného, velmi náročného tréninku. Tento krok je součástí dlouhodobé přípravy směřující k MS v Bordeaux 2007, které se uskuteční přesně za měsíc. Doma zůstal pouze Marcel Pipek, který po dohodě s trenérem tyto závody vynechal, ale v nastávajícím víkendu již budeme Marcela moci vidět na závodech EP na Slovensku.

Nádherné závody ve výjimečném prostředí s bouřlivou diváckou kulisou začaly již v pátek časovkou jednotlivců. Svou světovou dominantní pozici pro tuto disciplínu potvrdil nejdříve, Jiří Ježek, startující v dresu úřadujícího mistra světa. Byť má za sebou Jirka opravdu těžké objemové období, jede fantasticky. „V tréninku vycházíme z modelu, který mi dlouhodobě vyhovuje a který směřuje vždy k určitému cíli. Tento model jsme několikrát s trenérem Viktorem Zapletalem vyzkoušeli a vždy byl úspěšný, směje se úřadující mistr světa. „Nyní se do mé přípravy, mimo Viktora vloží i legendární trenér celé řady mistrů světa a olympijských vítězů – Pavel Vršecký, se kterým spolupracujeme již druhým rokem ve fázi závěrečné dráhové přípravy“.
Pak se vydal na trať benjamínek reprezentace, ještě stále junior, Tomáš Kvasnička a i když časovka rozhodně není jeho parádní disciplína – vzhledem k druhu jeho handicapu, vybojoval velice pěkné druhé místo.
Bohužel v důsledku velké bouřky byly závody ukončeny těsně před startem kategorie handbike, takže na porovnání výkonnosti obou reprezentantů Radka Civiše a Pavla Děckého se zahraničními závodníky musíme počkat do příštího týdne.

Hned druhý den v úvodu seriálu závodů Tomáš Kvasnička, syn slavného českého cyklokrosaře, dvojnásobného vicemistra světa Miloslava Kvasničky v silničním závodě předvedl, jaký mimořádný talent v sobě skrývá, 100% splnil taktické pokyny trenéra i zkušeného Jirky Ježka a za bouřlivé podpory celého týmu ve strhujícím závodě zvítězil, když porazil i úřadujícího mistra světa své kategorie, Darrena Keannyho.

Ve večerním závodě předvedli kategorie LC 1 a 2 a CP4, jakou rychlost má současná světová cyklistika handicapovaných. Závod na 42 km, na 600 metrů dlouhém okruhu absolvovali průměrem 42 km/hod v čase 58 minut… V kategorii LC2 zvítězil Jirka Ježek, který předváděl naprosto profesionální práci v čelní skupině závodu.
„Když Jirku sledujete při závodech, tak vidíte, že se z něho stal absolutní cyklistický profesionál. Prostě se dostal na pomyslný vrchol ledovce po stránce technické i taktické. Neudělá zbytečný pohyb navíc, je přesně tam, kde má být, zatáčky najíždí na hranici fyzikálních možností, ale s absolutní jistotou a rezervou… Je to opravdu fascinující pohled. Pro mladé jezdce, které v týmu máme je možnost tréninků a závodů s Jirkou nedocenitelnou zkušeností, říká reprezentační trenér Viktor Zapletal.

Celá reprezentace se bude během týdne připravovat na velodromu na Třebešíně a v pátek se reprezentanti v kompletním složení přesunou na závěrečný podnik Evropského poháru, na Slovensko.