24 Bře

Malevil Cup 2009 – poprvé v historii za účasti stojících handicapovaných cyklistů

Tradiční bikový závod Malevil Cup jako první v ČR zavádí oficiální kategorie pro handicapované.

To že letos Malevil Cup slaví jubilejní desáté výročí, nemusím žádnému bikerovi připomínat.
To že letos mezi novinkami Malevilu jsou i vložené závody se už asi také každý dočetl. Jsou to orientační závod, dětský a závod do vrchu.
A je zde ještě další významná novinka. Malevil Cup jako první v ČR zavádí oficiální kategorie pro handicapované. Tyto kategorie budou zavedeny na kratší šedesátikilometrové trati, a cílovým místem je na 45km německé město Oybin. Odtud každého odveze Malevil bus zpět na ranč. Ti co budou chtít pokračovat dále po 65km trase budou klasifikováni nejen v kategorii paracycling, ale i ve věkových kategoriích Malevil Cupu.

Dle oficiálních pravidel budou vyhlášeny pro handicapované tyto kategorie:

1- LC1 – postižení rukou (amputace a vrozené vady) a lehčí postižení nohou
LC2 – podkolení amputace (většinou po úrazech) – používají protézu
CP4 – spastici (Spasticita je zvýšený napětí ve svalech projevuje se až zatuhlostí, křečovitým držením i v klidovém stavu)

2- LC3 – stehenní amputace (na kole nepoužívají protézu – šlapou jen jednou nohou)
LC4 – kombinace postižení
CP3 – spastici

3- Tandem s nevidomým

V případě větší účasti se kategorie dále rozdělí na muže a ženy.

Shrnuto: Malevil Cup to na své desáté narozeniny chystá pěkně rozparádit, a tak by zde neměl chybět nikdo, pro koho je MTB životní styl.

Jak to vše začalo?
Když mě realizační tým Malevil Cupu oslovil, abych se zamyslel nad realizací kategorií paralympic, rovnou jsem řekl, že je větší účast nereálná. Horskou cyklistiku jezdím v ČR ve větším měřítku jako jednonožka sám. Tak přeci nemohu organizovat kategorii, kterou pojedu sám, a sám ji také vyhraji.
Pak jsem ale zapojil svou fantazii a představil jsem si: Kdyby přijal pozvání náš zlatý Jirka Ježek, byli bychom v kategorii paralympic jen my dva, tak bych mohl být na stupni vítězném s Jirkou, a to už za tu námahu stojí.
Ale vážně budu moc rád, pokud se kategorie paralympic ujme, a závodu se zúčastní početné pole cyklistů s tělesným handicapem. Jen chci předem z vlastních zkušeností připomenout náročnost tohoto závodu. Já jsem jel v loni Malevil po druhé, to jsem vážil lehce pod 140kg a i s protézou jsem závod zvládl v relativně slušném čase. Kategorie 1 tento závod zvládne bez pomoci druhých, ale každého z kategorie 2 musím varovat. Vzhledem k převýšení a počtu technických pasáží doporučuji rozvážnou jízdu a zdatného průvodce. V případě zájmu zajistíme průvodce z řad realizačního týmu Černých koní.
Handicapovaní cyklisté jezdí převážně silniční závody. Předpokládám tedy, že většina z nich nemá k dispozici horské kolo. A tak společnost MARIN BIKES, partner projektu Paracycling team Černí koně, nabídla, že každému handicapovanému závodníkovi bezplatně zapůjčí horské kolo Marin. (Své rezervace zasílejte na cernikone@email.cz)
Žádám tímto každého, aby nám tuto novou MTB kategorii pomohl nastartovat. Pokud znáte ve svém okolí někoho s výše zmíněným handicapem, řekněte mu o tomto závodě. Řekněte, že Tomáš Pouch to se 150kg a jednou nohou pojede již po třetí. Řekněte, že si může bezplatně půjčit horské kolo. Řekněte, že každý, kdo se postaví na start, je již i vítězem. Řekněte, že diváci mu budou fandit z plných plic. Řekněte… To za to stojí!!!

A co ještě říci?
Již v tuto chvíli mohu prozradit, že účast přislíbila i německá reprezentantka Yvonne Marzinke (kat.1), se kterou přijedou i další zahraniční paracyklisté.
Trenéra reprezentace Mgr. Viktora Zapletala myšlenka vzniku kategorie handicapovaných v horské cyklistice velmi nadchla, a nabídl nám podporu celé ČATHS – Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců.
Věříme, že letošní jubilejní Malevil Cup bude dobrým startem pro budoucí Český pohár MTB paracycling.

Tomáš Pouch

Pomozte podpořit nový český fenomén – MTB paracycling.
Více informací o kategorii paracycling naleznete na /www.paklisport.cz/ a /www.cernikone.cz/