9 Čvc

Na Hané se opět bojovalo o medaile a o limity na ME 2014

Od středy 2.7. se začali do Olomouce sjíždět účastnici mezinárodního atletického mítinku Czech Open 2014, který je sankcionovaný Mezinárodním paralympijským výborem IPC. Pořadatelé v hanácké metropoli očekávali velkou zahraniční účast handicapovaných atletů a to se také potvrdilo.Do Česka dorazil nejsilnější tým Ruska v počtu 60 sportovců a členů realizačních týmů. Tradičními účastníky Czech Openu jsou vždy Kanaďané, sportovci USA, Brazílie, Rakouska, Lotyšska a dalších.

Po celou dobu šampionátu počasí přálo a tak padaly i světové a osobních rekordy. Světový rekord padl ve vrhu žen , kdy Bogacheva Mariya poslala kouli na 7,83m a posunula světový rekord o 32 cm. Další světové rekordy překonala atletka USA Morisson Rachel F51, poté co poslala kuželku do vzdálenosti 21,90m a disk na 8,60m . Mnoho sportovců si splnilo limit na Mistrovství Evropy , které se koná letos v srpnu ve Welsu.

I přesto, že největší počet medailí si odvezli sportovci Ruska, tak naši sportovci nezaháleli a posbírali také mnoho medailí.
Mezi ženami se neztratily obzvlášť mladé závodnice, které za 3 týdny čeká start na světových hrách IWAS Juniors Games ve Stoke Mandewille. Juniorka Tereza Jakschová ve své nové disciplíně v hodu oštěpem získala ve sloučených kategoriích bronzovou medaili za výkon 22,22 m, stříbro v běhu na 100 m a bronz v běhu na 200m. Bára Čelanská si odvezla za hod kuželkou 14,18 m stříbro a Anička Muziková za výkon 12,94 m získala bronz. Svůj osobní rekord v hodu kuželkou si vylepšila nejmladší účastníce šampionátu Adélka Sekyrová.
Eva Kacanu ve sloučené kategorii získala bronz v oštěpu, další medaile si podělili kuželkáři Jenda Vaněk zlato za výkon 25,87m a těsně za ním Radim Běleš , který získal stříbro za výkon 25,56 m a bronz si odvezl Michal Enge za výkon 24,05 m, Dušan Ščambura si vybojoval ve sloučené kategorii v hodu oštěpem bronz za výkon 18,79 m, Jarda Petrouš poslal svůj disk za 37 m a získal zlato, dále v disku ve sloučené kategorii si vybojoval zlatou medaili František Serbus za hod diskem výkon 16,52 m a Martin Kukla ve sloučené kategorii a ve velké konkurenci získal bronz za výkon 37,45 m v oštěpu.
Velice dobře si vedl nováček Stanislav Náčin, když si vybojoval svou první medaili v disku za výkon 15,21 a za vrh koulí výkonem 6,67m, , druhým nejmladším účastníkem se stal čtrnáctiletý Martin Adamíček, který si odvezl hlavně cenné zkušenosti a titul nejúspěšnějšího juniora šampionátu.