14 Čvn

Poslední den na MS v Cascais v silniční cyklistice vynesl opětovné páté místo pro Antošovou!

Nedělní odpoledne ukončilo čtyřdenní mistrovství světa v silniční para-cyklistice v Portugalsku. Na startu jsme měli 3 handbikery – nejúspěšnější z nich byla Katka Antošová (H3), která dle svých slov jela „na jistotu“ a vybojovala 5. místo pro naše barvy a vyrovnala tak svůj výsledek z páteční časovky.

Smolařem dne byl jednoznačně Patrik Jahoda (H1) – silniční závod Patrika byl pravděpodobně největší nadějí na medailový úspěch pro naší výpravu. Bohužel, Patrik kvůli kolizi se soupeřem závod nedokončil. „Bohužel dnes můj závod dopadl neslavně a skončil skoro dříve než začal. Měl jsem velký respekt ze samotného startu. Naše závody připomínají spíše cyklokros a mtb než silniční cyklistiku. Hned od startu se jede tempo úplně nadoraz. Bál jsem se, že závodníci s vyšší krátkodobou silou ujedou hned na začátek a závod bude rozhodnut. K mému překvapení se mi povedlo odstartovat velmi dobře a hned jsem byl na druhé pozici za belgickým závodníkem a pomalejším závodníkem z jiné (silnější) kategorie. Cca ve 4. minutě závodu přišla první otočka o 180° a já do ní najížděl právě za závodníkem ze silnější kategorie. Věděl jsem, že tento závodník není technicky nejzdatnější, bohužel jsem podcenil jak moc. Výsledkem bylo jeho nesmyslně prudké zabrždění v místě, kde to nebylo potřeba. Nestihl jsem zareagovat a zezadu do něj narazil svým handbikem a nohama. Náraz nebyl nějak silný, nicméně se mi při něm „povedlo“ úplně si vyrvat nehet na palci pravé nohy. Hned mi bylo jasné, že něco není v pořádku a byl jsem nucen závod hned v prvním kole vzdát.

Patrika bylo nutné převést do nemocnice na rentgen, který naštěstí neprokázal další poranění.

Bez problémů se neobešel ani náš další handbiker – Tomáš Mošnička (H3). Tomáš, podobně jako Patrik, absolvoval srážku se soupeřem a defekt na přední části kola způsobil minimálně tříminutovou ztrátu. Tomáš měl závod velmi dobře rozjetý a držel se bez problémů do 15. místa. Závod nakonec dokončil na 19. pozici.

Celkově naše výprava může být spokojená s předvedenými výkony. Je si ale potřeba přiznat, že se cyklisté vrací domů bez medaile a jisté zklamání je na místě. Věřme, že to nejlepší si naši borci schovávají do Tokia!