21 Kvě

Představujeme sportoviště v Pekingu část 1.

Pouhých 108 dní zbývá do zahájení paralympiády v Pekingu. Pojďme si představit sportoviště, kde budou naši reprezentanti bojovat o medaile.

Pro olympiádu a paralympiádu bylo v Pekingu dokončeno neuvěřitelných 31 olympijských staveb, připraveno je i 45 nových či rekostruovaných tréninkových středisek.

Hlavní stadion

Ptačí hnízdo, hlavní stadion her je nejviditelnější stavbou, spojenou s pekingskými olympijskými hrami. Premiéru měl 18. dubna, byl to současně signál, že se přípravy na olympiádu a paralympiádu chýlí ke konci.
Za tři a půl miliardy jüanů (jeden jüan se podle kurzovního lístku ČNB rovná 2,33 Kč – pozn. red.) postavili čínští stavbaři dílo tak vznosné, že se zdá až neuvěřitelné, že je z betonu a železa. Po prvním ostrém testu proběhly poslední drobné úpravy.
V Ptačím hnízdě se odehraje zahajovací a závěrečný eremoniál, kompletní atletické soutěže i finále turnaje v kopané.
Ptačí hnízdo se rozkládá na ploše 258 000 čtverečných metrů. Pojme 91 000 diváků, disponuje také nejmodernějším systémem úprav hlediště, včetně posouvání sedadel podle konkrétních potřeb. Důraz byl kladen hlavně na bezpečnost návštěvníků, architekti Jaques Herzog a Pierre Meuron ze Švýcarska například navrhli systém pohodlného příchodu a odchodu diváků tak, aby se stadion zcela naplnil či vyprázdnil během pouhých osmi minut. Vše je samozřejmě bezbariérové.

Plavecká kostka

Druhým nejsledovanějším sportovištěm asi bude Vodní kostka, plavecký stadion, kde se budou odehrávat soutěže v plavání, skocích do vody, synchronizovaném plavání a vodním pólu.
Na své majitele čeká u bazénu 42 sad olympijských medailí. Plavecký stadion byl dokončen 28. ledna a už o tři dny později v něm proběhl první ‚zkušební‘ závod.
Stavba byla navržena jako ekologická, na obklad vnějších stěn použili stavbaři plastový materiál podobný teflonu, který dovnitř pouští sluneční paprsky bez omezení, zadržuje však ultrafialové záření a je schopen efektivně uchovávat teplo uvnitř, takže náklady na vytápění jsou o 30 % nižší než u srovnatelných sportovních staveb.

Velodrom

Velodrom není sice architektonickým unikátem podobně jako plavecký stadion či Ptačí hnízdo. Zaujme však tím, že se jedná o zcela novou stavbu, která splňuje všechny podmínky k dosažení maximálních rychlostí a vynikajících časů, především díky pečlivě sestavené dráze z vybraného dřeva sibiřské borovice.
Velodrom je od olympijské vesnice vzdálen 27 kilometrů a cyklistům poskytuje kompletní zázemí. V praxi ho již měli možnost vyzkoušet nejlepší dráhaři světa, kteří zde počátkem roku absolovali závod Světového poháru. Podle informací od českých reprezentantů jde o vrchol současné dráhové cyklistiky.

V noci představují stadiony v Pekingu hotové majáky. Dominuje samozřejmě Ptačí hnízdo, ale za pozornost stojí i například hala Technologické univerzity se svou unikátně řešenou střechou. Ta je kruhová s průměrem 93 metrů a jak je v poslední době u staveb sportovišť zvykem, nebyly použity žádné vnitřní nosné sloupy a výhled ze všech diváckých míst tak nic nenarušuje. Podle oficiálních pramenů se jedná o největší ‚vznášející se střechu‘ na světě. Stadion je i velmi ekologický, celá střecha totiž během dne kumuluje sluneční záření, které pak slouží jako osvětlení po dobu soutěží i v noci.