28 Kvě

Představujeme sportoviště v Pekingu část 2.

Do zahájení paralympiády zbývá už jen 100 dní a my pokračujeme druhou částí informací o sportovištích a přípravách Pekingu.

Z 31 olympijských sportovišť v Pekingu je 12 zcela nových, 11 rekonstruovaných starších objektů a osm projektovaných jako dočasné stavby. Náklady na výstavbu a rekonstrukci dosáhly podle zástupce pekingského primátora Chen Ganga 13 miliard jüanů. Dalších šest sportovišť vyrostlo v jiných čínských městech, kde budou probíhat soutěže, například v Hongkongu (jezdectví) a Šanghaji (ženská a mužská kopaná). Při ‚zkušebních akcích‘ sportoviště bez problémů hostila na jeden a půl milionu diváků a také na 20 000 novinářů.

S olympiádou se spojila celá řada organizačních opatření i zlepšení infrastruktury města. Vyrostl nový terminál pekingského mezinárodního letiště, který zdvojnásobil kapacitu vzdušného přístavu na 76 milionů pasažérů ročně. Velká pozornost je také věnována průjezdnosti města se 14 miliony obyvatel v době her. Především se posiluje hromadná doprava, za poslední dva roky přibylo šest nových tratí metra. V roce 2007 se uskutečnila třídenní zkouška, kdy byl počet automobilů projíždějících městem administrativně snížen z obvyklých tří milionů na 1,3 milionu. Do ulic směla v sudých dnech vyjet jen vozidla, jejichž poznávací značka končila sudý m číslem, v lichých dnech naopak. Úřad pekingského primátora tento postup použil na základě zkušeností olympijských měst Sydney a Atén.

Nižší počet automobilů usnadnil průjezdnost městem a snížil množství emisí z dopravy o 30 až 40 procent. Chystají se i další plošná opatření, vzhledem k tomu, že v pekingském ovzduší se udržuje nadlimitní podíl prachu, přeruší před zahájením olympiády výrobu prašné provozy (třeba cementárny) v okolí města zajímavý je také zákaz kouření v Pekingu. Ale také v tisíce kilometrů vzdálených provinciích, které leží na západ od hlavního města. Převažující západní vítr by mohl prach zanést až nad Peking. Organizátoři nepochybují o úspěšnosti chystaných opatření, mají zkušenosti z období kolem čínského Nového roku, kdy se každoročně téměř na dva týdny přerušuje výroba v průmyslových závodech. Peking má v oněch dvou týdnech ovzduší relativně čisté.

Ozdravit životní prostředí pomáhají i městské parky, jejich kultivaci byla věnována značná pozornost. Zahradníci měli práci po celém městě včetně sportovišť, například olympijskou střelnici pojali jako park, aby zpříjemnili soutěžícím jejich pobyt na sportovišti a současně jim umožnili lepší soustředění, parková úprava prý snižuje hladinu hluku, který vytvářejí diváci.

Peking žije olympiádou naplno, prodávají se suvenýry se značkou Beijing 2008, lidé se chodí fotografovat před olympijské objekty, z nichž se stávají turistické cíle, televizní vysílání a v něm hlavně reklamní bloky připomínají pekingské hry nepřetržitě. Po městě už také chodí někteří z dobrovolníků, kteří se organizačnímu výboru přihlásili a nabídli bezplatně své služby. Pomáhají každému, kdo je požádá. Pro cizince jsou mnohdy záchranou, rekrutují se hlavně z řad studentů a profesorů vysokých škol, mají dobrou jazykovou výbavu.

Celkem bude ve dnech konání paralympiády od 6. do 17. září pomáhat 30 000 dobrovolníků, kteří nyní procházejí přípravný mi kurzy, z nichž naprosto ojedinělý je i kurz fandění.