Projekt Quali-TYDES – Cesta životem, je část evropského projektu financovaného grantovou agenturou České republiky a Evropskou výzkumnou Nadací (European science foundation).
V rámci toho projektu spolupracují čtyři evropské university: ve Vídni, v Dublinu, v Madridu a v Praze. V každé zemi se budou sbírat životní příběhy 20 mladých lidí se zdravotním postižením. Cílem projektu je zjistit a vysvětlit, jak zákony, politika a různé procesy ovlivňují život těchto mladých lidí s postižením.
Pomocí biografických příběhů se bude pozorovat, jak se utváří život mladých lidí s postižením v různých státech a společnostech: Co pomohlo lidem s postižením a na jaké překážky naráží? Jak prožili různé životní etapy, jak vzdělání, zaměstnání, dětství?
Poznatky vycházejí ze zkušeností a aspirací mladých dospělých s postižením žijících v České republice, Irsku, Rakousku a Španělsku.
Projekt by měl napomoci k hodnocení plnění a uvádění do praxe zákonů a politik (jako například Úmluva OSN o právech osob se zdravotním postižením). Zároveň si klade za cíl navrhnout kroky ke zlepšení situace lidí s postižením a přispět k jejich rovné příležitosti.
V České republice projekt koordinuje katedra Speciální pedagogiky, fakulta Pedagogická, Univerzita Karlova v Praze. Vedoucím týmu je doc. PhDr. Jan Šiška PhD.
Hledáme proto mladé lidi s postižením, kteří se narodili od roku 1981 do 1990 (je jim od 20 do 30 let), kteří by měli zájem spolupracovat a byli ochotni se s námi setkat a v rámci rozhovoru se podělit o své zkušenosti. Zájemci mohou být z Prahy i mimo ni.
Otázky rozhovorů se týkají témat jako je vzdělání, zaměstnání, rodina, představy a cíle v životě, hospitalizace a léčba, vztahy, bydlení, identita a kultura. Rozhovor by měl trvat cca 60 minut.
Odpovědi budou anonymní a dobrovolné. Účastníci budou před rozhovorem plně informováni o metodách a možném využití výzkumu, o tom, co jejich účast obnáší, o důvěrnosti informací a anonymitě účastníků.
O projektu se můžete dočíst také zde
Pokud máte zájem se o své zkušenosti podělit nebo máte otázky ohledně projektu, napište na mailovou adresu martina.viktorie@gmail.com nebo zavolejte na +420 777 627 521.