30 Dub

Semifinále bez Čechů. Skvělý výkon sledge hokejistů na Kanadu nestačil

Světový šampionát ve sledge hokeji se už přehoupl do své druhé poloviny. Základní skupiny jsou dohrané a následují boje o medaile. Ještě před zápasem s Kanadou na ně mohli pomýšlet i Češi, po prohře 0:2 je však nemine utkání o udržení. „Ten zápas musíme bezpodmínečně zvládnout,“ burcuje Michal Vápenka.

134

Přitom ale čeští reprezentanti rozhodně nepodali špatný výkon. Jasného favorita dokázali nejednou potrápit a o body se rvali více než statečně. „Naše forma roste zápas od zápasu,“ říká trenér Bříza, kterého doplňuje i David Motyčka: „Po zápase s Kanadou můžeme být spokojení.

A skutečně, v prvních minutách byla vidět vyrovnaná bitva. Češi se severoamerickou velmocí dokázali držet krok. Břízovi svěřenci podnikali časté výlety do útočné třetiny, v četnosti střelby je však Kanada převyšovala. „Bylo to těžké. Oni jsou prostě hodně silní na puku,“ vysvětluje Motyčka. Kanaďané se po zásluze záhy dočkali i první branky. Billy Bridges si poté, co dostal puk zpoza branky, šikovně položil Vápenku a poslal kotouč do sítě – 0:1. České problémy tím však neskončily. O pár sekund později přerušil sudí hru a jeho verdikt po nepřehledné situaci zněl jasně: trestné střílení. Naštěstí pro Čechy s ním Westlake nenaložil vůbec dobře, branku minul.

Vápenka však musel být dál na pozoru, Kanaďané ho nepřestali zásobovat nebezpečnými střelami. „Asi každému gólmanovi ale vyhovuje, když je v permanenci. Pak může předvést nějaký výkon,“ uvědomuje si český obr v brankovišti, který musel celkem čelit více než dvěma desítkám střeleckých pokusů soupeře. Ve druhé třetině si ale mohl alespoň lehce vydechnout. V prostřední patnáctiminutovce dokázali Češi zlikvidovat nejvíc útočných výpadů soupeře. Výsledkem byla bezbranková třetina, po které reprezentanti ze středu Evropy zamířili do kabiny s jednobrankovým mankem.

184

Takové skóre jim stále umožňovalo pomýšlet na bodový zisk. „Dále jsme bránili, ale je pravda, že se nám dařilo udržet u nich nějakou dobu hru. Pak jsme si mohli vytvořit i nějakou šanci,“ říká Vápenka. Větší příležitost však z velmi dobrého výkonu nevzešla.

Definitní rozhodnutí duelu obstarala až závěrečná třetina. Vápenka dokázal předvést skvělé zákroky, když zastavil sérii kanadských dorážek, kterou odstartoval Delaney. V následujícím případě ho pro změnu zachránil tyčka. Pak se ale po nahození kotouč před brankovištěm otřel o Billyho Bridgese, jenž s pořádnou porcí štěstí vsítil svou druhou branku – 0:2

Jakékoliv vypuštění závěru zápasu na české straně nepřicházelo v úvahu. „Na střídačce to ohromě žilo, snažili jsme se kluky povzbudit. Pořád jsme byli ve hře,“ říká trenér. Nepomohlo však ani následné odvolání brankáře, Češi už Watsona v kanadské brance nedokázali připravit o čisté konto.

Sledge hokejisté se sice se základní skupinou rozloučili prohrou, předvedli však skvělý výkon, na který můžou v následujícím veledůležitém duelu navázat. „Rozhodně odcházíme se vztyčenou hlavou, nemáme se za co stydět,“ říká Vápenka. Ve čtvrtek čeká český výběr zápas s Německem, ve kterém bude bojovat o udržení v elitní skupině MS