19 Pro

Situace ve výkonnostním sportu TP je velmi vážná, spíše kritická, shodují se trenéři a šéfové reprezentací

Za velmi vážnou, častokrát i kritickou označují situaci ve výkonnostním sportu tělesně postižených národní trenéři a šéfové disciplín ČATHS.

Vyplynulo to ze zasedání, Vedoucích sportů ČATHS, které se uskutečnilo v Praze na Strahově dne 6. prosince.

Vedoucí jednotlivých sportovních sekci a národní trenéři se na zasedání, kromě představení sportovních programů reprezentací, obsáhle věnovali složité situaci týkající se zabezpečení národních reprezentací ve vztahu k celosvětové profesionalizaci sportu handicapovaných.

Zasedání vyslovilo hluboké znepokojení nad nedávným rozhodnutím MŠMT, ukončit několikaletou, prospěšnou spolupráci a financování řady paralympijských sportů prostřednictvím národních sportovních svazů „bez handicapu“. Ekonomicky náročné sporty jako například sledge hokej, cyklistika, handbike a další se tak ocitají v podstatě bez prostředků na státní reprezentaci, které v minulosti sloužily k základnímu zajištění jejich sportovní existence.

Oficiální řešení této situace neexistuje, nicméně z reakcí kompetentních pracovníků ministerstva i zástupců sportů a sportovních svazů je jisté, že najít uspokojivé řešení, které by alespoň částečně umožnilo uvedeným sportům financování jako v minulosti bude velice složité.

Jako neodborné, účelové, zcela nekoncepční a poškozující sport TP považují zástupci sportů v této věci jednání Výkonné předsedkyně ČPV paní Aleny Erlebachové. Přestože byla několikrát vyzvána k předložení koncepce financování sportu handicapovaných, kterou prezentovala na MŠMT, do dnešního dne tak neučinila. Přitom je Výkonná předsedkyně ČPV jedinou osobou osnovující si jednání na MŠMT ohledně financování, na kterou se úředníci MŠMT obracejí. Svá jednání činí zcela bez konzultace s Výkonným grémiem ČPV a jednotlivými svazy. Jednotlivé sporty jsou proto zcela bez validních informací o možnostech finančního rozpočtu pro rok 2017. A to je, zejména ve sportu TP, rok 2017 kvalifikačním pro zimní paralympijské hry 2018.

Stejně kriticky se zástupci vyjádřili také k vedení Českého paralympijského výboru, který postrádá odborné vedení sportovní, finanční i marketingové a už delší dobu nemá respektovaného předsedu, který by byl schopen zastupovat Český sport handicapovaných na veřejnosti.

Samostatnou a velmi diskutovanou kapitolu je rozdělení financí do sportu handicapovaných. Přestože vedení ČPV bylo mnohokrát žádáno, aby s ministerstvem projednalo změnu v metodice přerozdělení státních financí, nestalo se v průběhu celého čtyřletého paralympijského cyklu v této věci vůbec nic. Současná metodika přerozdělení státních financí svádí k mnoha spekulacím a otazníkům.

A není divu, ostatně posuďte sami důležitá fakta, která jsme už několikrát uváděli: přestože ČATHS nominovala na LPH v Londýně 27 sportovců z celkového počtu 47, na ZPH v Soči 16 sportovců z celkového počtu 18 a do Ria dovezla 18 sportovců z celkového počtu 37, je v žebříčku přerozdělení financí mezi 6 zainteresovanými svazy  až na čtvrtém místě s distancí více než 6 miliónů (!) na, pokud jde o ekonomické zajištění, vedoucí svaz Spastic handicap.

Proto zástupci sportů souhlasili s návrhem, aby vedení ČATHS na nejbližším zasedání Výkonného grémia ČPV požádalo o projednání následujících bodů:

1) přijetí zaměstnance do pozice Výkonného předsedy ČPV formou vypsaného výběrového řízení
– základní požadavky pro přijetí: VŠ vzdělání, aktivní znalost AJ, řidičský průkaz, min. 5 let praxe ve sportu na podobné pozici

2) žádost o změnu stanov ČPV s požadavkem volby NEZÁVISLÉHO Předsedy ČPV Valnou hromadou ČPV, nikoliv jmenováním ze zástupců VG

„ČATHS usiluje o to, aby nový předseda ČPV byl jmenován Valnou hromadou ČPV ze širšího spektra kandidátů splňujících vysoké, požadované nároky.
Pro jmenování Výkonného předsedy ČPV požadujeme uskutečnit výběrové řízení, jak jsme definovali. Obsazení klíčových pozic ČPV nejúspěšnějšími kandidáty, kteří uspějí v takto koncipovaných volbách a výběrovém řízení, dává předpoklad, že obě osoby budou disponovat potřebnými zkušenosti, vzděláním, praxí, ale především osobní vizí, koncepcí, nestranností a společenským respektem, což jsou parametry, které od vedoucích představitelů ČPV dlouhodobě neúspěšně požadují sportovci i široká členská základna sportu handicapovaných. Proti tomuto jednoduchému požadavku lze jen obtížně racionálně argumentovat.“ upřesňuje celou situaci předseda ČATHS, Viktor Zapletal.

Ve věci financování sportu TP a reprezentačních týmů podpořilo zasedání snahu vedení ČATHS iniciovat jednání s kompetentními pracovníky ministerstva a v této věci již byla také odeslána příslušná, oficiální korespondence.

logobig