5 Led

TOP 10 v roce 2009 z pohledu ČATHS – 3. až 1. místo

Místo 3: Mistr Evropy – Ivan Karabec

Jednou větou by se dalo říct – Ivan je zpět! Ano, Ivan Karabec po nepříliš úspěšném vystoupení na paralympiádě v Pekingu zabojoval a dokázal, že patří mezi nejlepší hráče stolního tenisu na světě. Fantastické vítězství na mistrovství Evropy, a to dokonce v neprestižnější kategorii bez rozdílu handicapů, je vynikajícím úspěchem. K tomuto úspěchu přidal Ivan ještě dvě stříbrné medaile na ME – ve dvouhře kategorie M10 a v soutěži družstev, spolu s Jaroslavem Cieslarem.

Místo 2: Mistryně Evropy a světa – Běla Hlaváčková

Běla potvrdila své postavení i formu z Pekingu a nenechala nikoho na pochybách, kdo je plaveckou královnou. Vynikající výkony z mistrovství Evropy na Islandu, kde získala 3 zlaté (100m VZ, 50m znak, 100m prsa)a jednu stříbrnou medaili(50m VZ), dokázala potvrdit i na mistrovství světa v krátkém bazénu v Rio de Janeiru. V „horkém“ 25m bazénu získala 4 zlaté medaile. Běla patří mezi nejvýznamnější handicapované sportovce České republiky a my přejeme skromné plavkyni úspěšnou sezónu 2010.

Místo 1: Mistr světa a držitel světového rekordu – Jiří Ježek

Jirka Ježek je legendou sportu handicapovaných. Výjimečnou a světově respektovanou postavou cyklistiky a to nejenom handicapovaných. Jeho sportovní výkony a úspěchy nám závidí celý svět. Po úspěšné sezóně 2008 vstoupil výjimečným způsobem i do roku 2009, když dokázal na etapovém závodě profesionálů Vuelta Dominicana vybojovat etapový bronz. Pak ale následovalo období zdravotních komplikací, nejdříve nepříjemné střevní onemocnění, následoval pád se zlomeninou na závodech v Rakousku a ihned po vyléčení střet s autem a další zlomené žebro… Kapitán cyklistické reprezentace ale smolnou sezónu nevzdal, tvrdě trénoval, vyhrál Světový pohár a následně, po řadě vítězství na pohárech Evropských, vybojoval stříbro a bronz na silničním mistrovství světa. Vrchol sezóny pak přišel na podzim, na dráhovém mistrovství světa v Manchesteru. Jirka získává titul mistra světa ve stíhacím závodě, když 2x po sobě překonal starý světový rekord a čas nového světového rekordu 4:40:899 je časem z říše snů. Další medaile, stříbro a bronz z Manchesteru „jen“ doplňují úspěšnost našeho reprezentanta. Titul dráhového mistra světa Jirkovi ve sbírce úspěchů chyběl. Nyní je jeho medailová sbírka z vrcholných soutěží kompletní. A právě tato skutečnost pasuje Jiřího Ježka, v našem hodnocení, na příčku nejvyšší…