2 Led

TOP v roce 2012 z pohledu ČATHS!

Část 2.

Září

„Doznívají“ chorály na paralympijský Londýn a více než 1 000 000 fanoušků jde do londýnských ulic pozdravit své HEROES – anglický paralympijský a olympijský tým, jachtař Alex Sadílek chytil v Německu dobrý vítr do plachet a na Mezinárodním mistrovství Německa si doplachtil pro bronz,

střelci končí svou nabitou sezónu finálovým závodem v Olomouci a naopak startuje liga curlingu v pražské hale v Roztylech, jachtaři na Máchově jezeře jachtaří, kdo z nich bude Mistrem ČR a cyklisté se chystají na domácí vrchol sezóny, Evropský pohár v Praze na Strahově, v roce 2012 společně i s finálovým závodem Českého poháru mládeže na silnici a Memoriálem Evžena Cihláře kategorie Elite a výsledkem je úžasná, integrační sportovní akce, která u nás nemá obdobu.

Říjen

Probíhá mediální diskuse zda 11 medailí pro Český paralympijský tým z Londýna je hodně nebo málo – my si myslíme, že ZAPLAŤPÁNBŮH za ně, celkovými vítězi Českého poháru atletů jsou Evička Kacanů a Radim Běleš, Honza Tománek, ačkoliv zatím čeká na výraznější sportovní úspěch, tak trochu „Po hlavě a nadoraz“ vydává o sobě knihu, a místopředsedkyně ČSTPS Kučírková předvádí podivuhodnou finanční strategii, když po 8 letech demonstrací všude a u všech, že její svaz nemá finance, odmítá přijmout státní dotaci určenou tělesně postiženým sportovcům… To by jistě bylo úsměvné, kdyby se tím nezablokovala i dotace pro ČATHS a tedy sportovce, paralympioniky a kluby, kteří počínání paní Kučírkové jaksi obtížně chápou. Nutno podotknout, že i státní úředníci MŠMT, zvyklí patrně na ledacos, jsou finanční velkorysostí místopředsedkyně Kučírkové absolutně vykolejeni, neboť se skutečností, že by některý sportovní funkcionář odmítal přijmout finance pro „své“ sportovce se doposud nesetkali a tento skutek jistě lze, z pohledu státní pokladny, navrhnout na cenu Fair Play aneb jak zbavit sport dalších peněz. Celá akce je výrazným podzimním zpestřením i pro mezinárodní sportovní instituce, IPC a IWAS, ovšem nikdo z funkcionářů nemá náladu na sledování další politické exhibice ČSTPS a tak úředníci velmi rychle dělí peníze obou svazů a sportovcům a klubům ČATHS posílají jejich podíl s tím, že další případné finanční „transakce“ místopředsedkyně Kučírkové a ČSTPS se jich už týkat nebudou. A bychom ještě dokončili politickou vložku, tak mezinárodní organizace IWAS informuje, že nepokládá ČSTPS za svaz, který by v ČR zastupoval tělesně postižené sportovce. Čtenáři www.caths.cz vybírají v anketě pro handbikery design jejich tréninkových dresů, policistům ČR, jedoucím v protisměru ulicí Zátopkovou se podařilo nabourat v plné rychlosti do zaparkovaného cyklistického Craftera Jaromíra, kterého tak odsoudili k pobytu v servisu, kde je, věřte nebo ne, doposud,

FTVS UK pořádá, ve své, studenty zcela zaplněné, posluchárně besedu s Jirkou Ježkem a jachtař Daniel Bína odvezl do Španělska svou jachtu, aby si tam spolu zazávodili na regatě Iberdola.

Listopad

Český pohár MTB handicapovaných cyklistů končí tam, kde začínal, totiž v pražských Řepích a vítězem je Petr Kocman, naši curleři ve Finsku na kvalifinačním turnaji na MS v curlingu zůstávají bohužel, před branami play – off, Jirka Ježek sbírá zasloužené ovace a ceny, k titulu Král cyklistiky pro kategorii handicapovaných cyklistů dostává i velmi prestižní cenu Roberta Bakaláře, hraje se naplno sledge hokejová liga a Černí koně pořádají úžasný GALAVEČER kde, za přítomnosti mnoha a mnoha významných hostů předávají ceny vítězům Českého poháru horských kol, handbikeři dostávají od Sekce cyklistiky a handbike tradiční vánoční balíčky, Curleři hrají v Roztylech další turnaj pod názvem Open Czech Wheelchair Tournament a závěrem měsíce nás čeká velmi příjemné překvapení, když Jelínek s Křenovou – naši jezdci na monoski přivážejí ze závodu EP v Landraafu úžasné 2. a 3. místo!

Prosinec

www.caths.cz přináší svým čtenářům první informace o paralympijském Soči, na dva týdny odlétá do Ruska na přípravné turnaje naše sledge hokejová reprezentace a vede si dobře, Olda Jelínek jezdí na monoski jako ďábel a ze závodů IPCAS na rakouském ledovci Pitztal si odváží další cenné bodíky do rankingu lyžařů, vedení ČATHS, zatím neúspěšně, žádá úředníky Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy o urgentní schůzku k řešení zásadních nedostatků nové metodiky přerozdělení státních financí na sport handicapovaných, podle které bychom v České republice rokem 2012 udělali tečku za reprezentací a výkonnostním sportem handicapovaných a nadále by stát podporoval pouze fiktivní členskou základnu a klubové schůze, no a vedení ČATHS také informuje o tom, jak to vypadá ve věci případného sloučení ČATHS a ČSTPS. ČATHS předložilo v průběhu roku dva návrhy, jeden se jmenuje Smlouva o součinnosti a v podstatě kopíruje současný stav dvou samostatných subjektů, což by asi bylo pro naše sportovce to nejlepší, vzhledem k nepředvídatelným manévrům ČSTPS, viz. např. měsíc říjen a odmítnutí státní dotace a tím druhým je vstup sportovců ČSTPS do Asociace ovšem s tím, že zůstane zachována hlasovací parita obou svazů 50:50, tak aby nemohlo dojít k případnému převzetí moci. S tím tradičně nesouhlasí ČSTPS, které požaduje pro sebe hlasovací většinu v poměru 2:1. IPC prostřednictvím svého právníka informuje, že návrh funkčního a rozjetého ČATHS vůči ČSTPS chápe za více něž velkorysý a posouvá vyřešení celé záležitosti až do léta roku 2013.

Tak a to je všechno, co nám přinesl rok 2012. Byl úžasný a děkujeme za něj :-)!

Do roku 2013 však vstupujeme, bohužel, se starostmi…
Tou první je dlouhodobý paralympijský spor. Spor, který jsme nezpůsobili a jehož důsledky, bohužel, musíme řešit, spor, který demonstruje lidskou hloupost, spor, jehož negativní projevy (pozitivní žádné nejsou) se našich sportovců bytostně dotýkají.
Věřme, že řešení paralympijského konfliktu, který po celých 8 let tělesně handicapovaným sportovcům nic nepřinesl a jenom bral, v nejmenší možné míře ovlivní současný standard sportovců ČATHS. Věřme, že výsledné řešení se bude týkat důsledně a především praktické stránky věci – SPORTU(!!!) a nikoliv politických a finančních ambicí a exhibice jedinců…

A druhá starost jejíž řešení ČATHS neodkladně čeká je starost finanční. Nová metodika MŠMT pro přerozdělení státních financí zaručuje výkonnostnímu sportu handicapovaných a tedy především ČATHS, v podstatě, finanční zánik a naopak, svazy, které žádné reprezentanty nemají a nemusí vykonávat ani jakoukoliv hmatatelnou sportovní činnost, postačí jim funkčně relativní číslo skryté pod označením „členská základna“, budou mít navýšený rozpočet o několik miliónů…
Ať už je v celé věci osobní záměr některých ubohých sportovních bafíků nebo neznalost úředníků ministerstva, jde o zásadní a zcela zbytečný problém v českém sportu, který může v maximální míře ovlivnit kvalifikaci a případnou účast našich reprezentantů na ZPH v Soči 2014… Věřme a přejme si, ať v roce 2013 zvítězí zdravý rozum a ne hloupost…

2 Led

TOP v roce 2012 z pohledu ČATHS!

Část 2.

Prolog

11 dní bojovalo 4233 nejlepších handicapovaných sportovců světa, hnáno více než 2000 trenéry, ve 20 sportech o celkem 1509, velmi těžkých a cenných medailí z londýnských paralympijských her. Už dny před zahájením her a samotné zahájení paralympijských her bylo více než působivé a účastníci, strhnuti nadšením statisíců fantastických diváků si začínali užívat pocit, že jsou přítomni něčemu neobvyklému, hrám, které tady doposud nebyly. Ano, v Londýně nebyly olympijské a po nich paralympijské hry. V Londýně byly olympijské a paralympijské hry jako jedna obrovská, úžasná sportovní akce…

Středně velká česká výprava se smíšenými pocity sleduje televizní štáby a množství reportérů ze všech zemí světa, vyjma jediné, té naší… A tak se amatérský server www.caths.cz, provozovaný partou několika nadšenců, na dočasnou dobu, stává informačním mostem mezi Londýnem a Českou republikou. K nám se ale rychle přidává navštěvovaný server Českého olympijského týmu a postupně další a další.
Kdo za ten český mediální nezájem může? Spor mezi bafíky ČSTPS a ČPV, který, mimo několika učinkujících z ČSTPS, nebaví už vůbec nikoho? Nebo snad nefunkční marketingová a mediální agentura českého paralympionismu? Asi od všeho trochu…
Nicméně, zprávy světových stanic a aktivita zahraničních novinářů o paralympijském Londýnu jsou natolik důrazné, že postupně i česká média obecně, začínají tušit, že se děje cosi velkého a úsměvným způsobem na tento fakt reagují, více o tomto, autenticky z Londýna: „Díky Londýne…“
Borcem her, v této souvislosti, pro nás zůstává redaktor jedné české TV stanice, který, samozřejmě bez potřebné akreditace pro vstup na sportoviště, postává v nákupním centru poblíž paralympijské vesnice a s kapesní videokamerou se snaží, pro svou televizní stanici, ukořistit rozhovor s nějakým českým sportovcem… 🙂

1. den

Do soutěží vstupují naši dráhoví cyklisté, lukostřelci, plavci a stolní tenisté. Medaile z toho sice zatím není, ale rozhodně si naši sportovci nevedou vůbec špatně.

2. den

Na 1. medaili pro Český tým čekáme do 2. dne a jsou hned 3. Radim Běleš hází kuželkou v osobním a zároveň i českém rekordu 26,67 m, je za to stříbrná medaile a o chvilku později Honza Povýšil rychlým, volným způsobem získává bronz na trati 50 metrů a čeká nás ještě jedna radost a to, když disk z obrovské a silné ruky Rosti Pohlmanna doletí do stříbrné dálky, 46,89 metru.

Do her se zapojuje se svým fotografickým „dělem“ i fotograf Michal Červený a jeho fotoreportáže budou pro následující dny tvořit velmi navštěvovanou rubriku na webu www.caths.cz.

3. den

Pozornost celé české výpravy je soustředěna na londýnský velodrom. Jirka Ježek jede, už od dopoledních rozjížděk, velmi dramatickou stíhačku na 4000 metrů. Nakonec je z toho stříbro a Jirka vstupuje, do dějin paralympijské historie, jako nejúspěšnější handicapovaný cyklista světa, všech dob!

4. den

Čtvrtý den pro českou výpravu znamená 2x čtvrté místo. Nejdříve si cyklistický Team sprint ve složení Koblasa, Bouška, Ježek jede pro bramborovou medaili a o chvilku později jí loví z „nádržky“ i Honza Povýšil za čtvrté místo v polohovce.

5. den

Drahoš David Drahoníský se prolukostřílel až sem a je z toho stříbrná medaile. A i když je David viditelně smutný, moc chtěl o stupínek víš, my máme i z toho stříbra obrovskou radost…

6. den

Šestý den pro naší výpravu znamená zisk šesté medaile, díky silovým schopnostem koulařky Evy Berné, která bere bronz a máme i senzační stříbro, díky boccistům Radkovi Procházkovi a Leošovi Lacinovi.

7. den

Magická sedmička znamená pro Českou republiku zisk kompletní medailové sady z cyklistického okruhu Brands Hatch. Naši cyklisté bojují v časovce s časem a v cíli můžeme právem tvrdit, že jsme cyklistickou velmocí. Jirka Bouška si přijel pro bronz, Tereza Diepoldová vybojovala úžasné stříbro a Jirka Ježek ve fantastickém, emotivním závodě, získává pro naší výpravu první a poslední londýnské zlato a jeho osobní sbírka se tímto rozšiřuje na celkem 6 zlatých medailí ze 4 paralympiád. Není divu, že cyklističtí novináři celého světa jsou u vytržení, vždyť díky Tereze a Jirkovi Tréninková skupina Viktora Zapletala získává další dvě medaile z Londýna a celkovou sbírku rozšiřuje na 4 cenné kovy, když tu první, zlatou, vybojoval před několika dny na olympijských hrách biker Jaroslav Kulhavý…

8. den

I když osmý den paralympiády naši cyklisté, plavci, atleti, stolní tenisté a boccisté bojují jako lvi, nestačí to na žádnou z medailí, nicméně je z toho celá řada vynikajících výkonů a umístění.

9. den

Poslední a to bronzovou medaili pro Českou republiku vybojoval tricyklista David Vondráček v silničním závodě a o dva dny později si Český paralympijský tým užívá nevšední slavnostní zakončení, pro nás úspěšných letní paralympijských her v Londýně 2012.

Dodatek

S radostí sledujeme, že návrat české výpravy na Letiště v Praze Kbelích sleduje docela dost novinářů a i s postupem dalších měsíců je patrný zájem o české paralympioniky. Důkazem je i samostatný pořad České televize o Londýnské paralympiádě, který si můžete prohlédnout zde

Českou výpravou a především do českého sportovního, politického a finančního světa se šíří jednotný názor sportovců, trenérů i funkcionářů:
„Je nutná profesionalizace sportu handicapovaných, běžná ve všech vyspělejších zemích světa, bez ní nám paralympijský rychlík zmizí v nenávratnu.“ Ovšem, toto se jaksi nedoneslo, či nedošlo těm, kteří o tolik potřebných financích pro sport handicapovaných rozhodují. Úředníkům Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ti na podzim vydávají směrnici pro rozdělení financí pro sport handicapovaných a dle této směrnice, má reprezentace a výkonnostní sport pouze doplňkovou vypovídající hodnotu. Základem pro výpočet rozdělení financí je imaginární pojem i realita – členská základna…
Uff, opravdu máme tak nevzdělané, neprofesionální a neodborné úředníky na MŠMT, kteří rozhodují o něčem o čemž zjevně nic neví nebo jde o promyšlený tah se snahou získat nadvládu nad paralympijským finančním koláčem…?!
Obojí je, bohužel, možné…

1 Led

TOP v roce 2012 z pohledu ČATHS!

Část 2.

Květen

Květen začal ve znamení cyklistiky, jakoby cyklisté chtěli hned zkraje své silniční sezóny dát najevo, že tento rok bude především „jejich“. Na Slovensku se jel Evropský pohár a my jsme mohli slavit hned dvě vítězství Tomáše Kajnara v kategorii C5, stolní tenisté hráli velmi dobře přípravný turnaj ve Slovenii a reprezentační družstvo střelců – Grónský, Krystyník, Marčan, vystřílelo prestižní zlato na mezinárodních závodech v Hannoveru,

atletům začal v Pardubicích Český pohár a národní soutěž se také rozběhla lukostřelcům. Závěr měsíce? Zase cyklistika – Jirka Ježek a Tereza Diepoldová vykročili v Říme na Světovém poháru na cestu za Křišťálovým glóbem. Jirka přivezl domů zlato a Terka svou zatím největší medaili stříbro.

Červen

Střelcům začal národní pohár a plavci přivítali na svém Czech Open v Českých Budějovicích rekordní účast – 130 plavců z 15 zemí světa,

handbikerům pokračoval národní pohár již 3. kolem, podruhé se také sešli lukostřelci, aby bojovali o svůj Novoměstský pohár a široká cyklistická veřejnost handicapovaných cyklistů jela závod v rámci ME maratonu horských kol na ranči Malevil v severních Čechách. Cyklistický reprezentační tým odjel do španělské Segovie na další závod Světového poháru a vrátil se s velikým úspěchem, Jirka Ježek vyhrál časovku i silniční závod a Tereza Diepoldová vyhrála svůj první silniční závod a v časovce vybojovala stříbro. Ze Španělska se cyklisté přesunuli do Německa, konkrétně městečka Elzach, k dalšímu podniku Evropského poháru a přivezli si domů další medaile a poháry – 1. Tereza Diepoldová, 2. Tomáš Kajnar. Atleti v malebném holandském městečku Stadskanaal bojovali o tituly Mistrů Evropy. Zpět domů sice žádný atletický Mistr Evropy nedorazil, nicméně česká výprava si z Holandska odvezla úctyhodných 13 medailí, což nás před LPH více než potěšilo. V Brně se uskutečnily Evropské hry mládeže, ČATHS na nich úspěšně reprezentoval Martin Kukla, který vybojoval dvě zlaté medaile v hodu diskem a oštěpem.

Červenec

Oblíbení pořadatelé z Loun uspořádali další podnik Evropského poháru handbike a do Nového města nad Metují zamířilo 130 lukostřelců z 21 zemí světa na Czech Target lukoturnaj. Olomouc hostil atlety v rámci mezinárodního MČR v atletice a Hustopeče pak MČR cyklistů. Ovšem opravdovou třešničku na pomyslném dortu úspěchů našich sportovců, měsíc před odletem na LPH do Londýna, z dalekého kanadského Baie Comeau přivezli Jirka Ježek a Tereza Diepoldová, kteří se zde stali celkovými vítězi Světového poháru cyklistů pro rok 2013. Historický úspěch české cyklistiky…

Závěrem měsíce pokračoval Novoměstský pohár a přijelo na něj 120 lukostřelců z 19 zemí světa, kteří se postarali o nové světové rekordy, v Olomouci se uskutečnilo MS atletů do 23 let za účasti 10 výprav z celého světa a střelbou z kulových zbraní bojovali o tituly Mistrů ČR naši střelci také v Olomouci a konečně – Mezinárodní paralympijský výbor vydal zajímavé prohlášení – pokud Jiří Ježek získá v Londýně jakoukoliv medaili, stane se historicky nejúspěšnějším handicapovaným cyklistou paralympijské historie…

Srpen

Spíš klid před bouří připomínal letní měsíc srpen, paralympionici fasovali oblečení, holínky, deštníky a óóóbrovskej lodní kufr od obchodníků z Asie. A zadlužená Sazka Aréna, která byla pro tento účel vybrána, si vyslechla své. Ostatně kdo by zvládnul být 3 týdny v jediném tričku a mikině bez bundy, navíc v nahodilé velikosti, ať hodí kamenem. Naštěstí pro nápravu podobných nedostatků má Asociace Jarku, takže nakonec všechno dopadlo dobře. Paralympionici především trénovali a trénovali a s napětím sledovali souboje svých kolegů na LOH. Jedinými borci, kteří si střihli závod na ostro byli střelci a stříleli o tituly Mistrů republiky. 21. srpna se paralympijský tým České republiky sešel v pražském hotelu Don Giovanni, dal si večeři, snídani a za nezájmu českých médií, který ho bude provázet dalších 20 dní, odcestoval na nejúžasnější paralympijské hry dosavadní historie…

30 Pro

TOP v roce 2012 z pohledu ČATHS!

Část 2.

Leden

Michal Červený slaví úspěchy s vernisáží svých fotografií z cyklistického MS handicapovaných na pražském magistrátu, cyklisté pořádají úspěšné dráhové závody s mezinárodní účastí v Praze Motole,

Kulminují důsledky dlooouhodobého sporu ve sportu handicapovaných – jedna z hlavních postav tohoto divadla F.Janouch odstupuje ze své funkce, IPC informuje, že pokud se nezačne řešit spor handicapovaných v České republice, Česká republika nepojede do Londýna a sportovci, trenéři a funkcionáři ČATHS se v otevřeném dopise IPC důrazně staví za svojí Asociaci.

Únor

Hned zkraje tohoto měsíce poslankyně Kohoutová vytváří na ministerstvu podivuhodnou aktivitu, která má za následek zastavení financování sportu tělesně postižených, ovšem naštěstí bez dlouhého trvání, reprezentační cyklistický tým odletěl do Los Angeles na dráhové MS a Jirka Ježek vybojovává 10.2. 2012 svou první velkou medaili v tomto roce a celkově už 11(!) stříbrnou medaili z mistrovství světa – bravo Jiříku,

IPC je překvapeno působivým dopisem a množstvím zvučných jmen podepsaných pod otevřeným dopisem sportovců ČATHS a vyslovuje názor, že je asi potřeba začít brát asociaci vážně, v polovině února je podepsáno trojstranné memorandum o porozumnění a koncem měsíce IPC ruší suspendaci uvalenou na ČPV.
Ve Špindlu se jede první Evropský pohár handicapovaných lyžařů pořádaný v ČR a Míra Šperk vybojovává pro české monoski první zlatou medaili z Evropského poháru.

Březen

Překvapivým vítězem České sledge hokejové ligy se stává SHK Lapp Zlín, nejlepšího handicapovaného sportovce konečně zvolí odborná, početná komise a ne jen tak „někdo“, jako doposud a vítězem se stává, „překvapivě“, Jirka Ježek, plavci odjeli plavat na přípravné závody v Maďarsku a vrátili se, jak jinak než obtěžkáni úspěchy

a sledge hokejoví reprezentanti odjeli na MS, kde nejdříve poráží Japonsko 2:0, pak senzačně i favorizované USA 2:1, ale v boji o medaile naši borci nestačí na sledge hokejisty Korea týmu a v boji o bronz i Kanady. Nicméně slaví historický úspěch a vedou domů bramborové medaile. Super kluci… 🙂

Duben

Atletická reprezentace se odjela soustředit na ostrov Lanzarote, handbikeři odjeli na tradiční úvodní podnik sezóny do Rosenau a v Pardubicích jim začal Český pohár handbike úvodním závodem sezóny, plavci odjeli plavat a plnit paralympijské limity tentokrát do Sheffieldu, v pražských Řepích startuje Český pohár horských kol handicapovaných cyklistů a vyznavači curlingu se sešli v hale v Roztylech, aby si to rozdali v turnaji o titul Mistrů České republiky.