5 Říj

Tréninková poradna č.32 – Odpočinek po závodní sezóně

Dotaz: Jaký je váš názor na posezonní odpočinek, k čemu je dobrý, jak odpočívají vaši svěřenci, je nějaký rozdíl mezi odpočinkem sportovce vozíčkáře a sportovce „chodícího“?

Dotazů, „co dělat na podzim a jak odpočívat“ dostávám velmi mnoho a tak se v této poradně pokusím uspokojivě odpovědět na dotazy nejčastější.
Letním sportům pomalu končí sezóna a přichází období klidu, které je ovšem velmi důležité pro vaši další sportovní přípravu. Obecně platí, že odpočinek je stejně důležitou součástí tréninku, jako trénink samotný a není rozdíl jestli jste sportovec vozíčkář či ne.

Osobně doporučuji využít krásných dní babího léta k objemovému, klidnému tréninku. Bavit se svým sportem, bez závodního stresu a odpočinkovou fázi zařadit do programu až později, ideální je říjen či přelom října a listopadu. Odpočinek by měl být dlouhý přibližně 10 – 14 dní a věřte, že je pro váš organismus velmi důležitý, nic neztratíte ze své výkonnosti, tělo se zklidní a zregeneruje.
Nezanedbatelná je i složka psychická. Musíte dostat novou chuť do tréninku, ostatně uvidíte sami, jak vás to po 10 dnech „nicnedělání“ bude táhnout zpět na trénink.
Pokud jste prodělali v sezóně nějaká zranění či vás čeká nevyhnutelný lékařský zákrok, naplánujte jejich doléčení a řešení právě do dní odpočinku. Řada sportovců volí ve fázi odpočinku promyšlenou regenerační terapii – lázně. Ovšem doporučuji vyzkoušet a o procedurách se poradit s odborníkem. Ne každému lázně vyhovují.
Občasná je i forma aktivního odpočinku, kterou ale doporučuji jenom zkušeným závodníkům, kteří dokonale znají svůj organizmus a mají zavedený tréninkový a závodní systém.
Částečně tak „odpočívá“ i Jirka Ježek, kterého dost často doslova sundávám v říjnu z kola :-).

Vím, že vás hodně zajímá, jak regenerují moji nejlepší svěřenci. Především si regeneraci určují sami, podle potřeby svého těla. Jejich celoroční trénink je koncipovaný k několika vrcholovým fázím během sezóny a před těmito významnými závody absolvují vždy individuální tréninkový mikrocyklus ve kterém je zařazená i fáze odpočinková. Výsledkem je tedy to, že na konci sezóny nejsou tak unaveni. Koncem září, po silniční sezóně zařazují obvykle několikadenní odpočinkovou fázi na kterou pak naváží dalším a delším odpočinkem v průběhu října.

Doporučuji, zaměřit se po sezóně na několik důležitých skutečností:
1) analyzovat svou závodní sezónu se svým trenérem, uvědomit si úspěchy a nezdary, abyste mohli odstranit nevhodné a posílit žádoucí
2) stanovit si cíle na další rok, reálné, nicméně vysoké
3) hlídat si během odpočinkové fáze svou váhu
4) naplánovat si důkladně další trénink a sezónu
5) uvědomte si, že odpočinek je základem pro vaše další tréninkové měsíce, kdy budete budovat především svou celkovou kondici a posilovat tělo. A na to musíte být odpočinutí.
6) „nepřepalte“ přechod z odpočinkové fáze zpět do tréninku. Začněte trénovat pomalu, postupně přidávejte větší dávky. V plném tréninkovém zatížení byste měli být až po 14 dnech po ukončení volna.

/Mgr.Viktor Zapletal/