24 Úno

Tréninková poradna, otázka 30. – Soustředění v teple

Otázka: Jsem aktivním hobby cyklistou, účastním se pravidelně závodů Kola pro život a také jsem startoval v závodech Českého poháru MTB pro handicapované cyklisty. Sleduji výkony Vašich úspěšných svěřenců, především Jiřího Ježka a bikera Jaroslava Kulhavého. Zaujala mne informace, kterou jsem si přečetl v tisku, že Jiří Ježek se v zimě připravuje převážně v zahraničí, zatímco Jaroslav Kulhavý volí přípravu doma a to i přes silné mrazy, které u nás v posledních letech panují. Velmi by mne tedy zajímal Váš názor na soustředění v teple.

Především bych asi měl vysvětlit zcela odlišný způsob zimní přípravy u Jirky a Járy. Vychází z toho, že jde o opravdové osobnosti světové cyklistiky, profesionály, za jejichž úspěchy je především to, že si dokázali najít svůj osobní a maximálně účinný způsob přípravy a tréninku. Není tedy zvláštností, že je jejich způsob zimní přípravy odlišný, i když například v zimní fázi tréninku najíždějí víceméně podobný kilometrový objem.
Zatímco Jirkovi vyhovují dlouhá zahraniční soustředění, častokrát až v tropických destinacích, Jára volí už řadu let přípravu doma. Nevadí mu trénovat a najíždět objemové kilometry při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Nicméně i Jára každoročně odjíždí v lednu na Mallorku, kde většinou trénuje asi dva týdny a pak se vrací zpět domů.
Mám mnohokrát vyzkoušené, že kvalitně se můžete na sezónu připravit jak v zahraničí, tak i v tuzemských podmínkách.

Pokud se rozhodnete pro soustředění v destinaci s teplým klimatem, měli byste mít na paměti několik důležitých bodů:

  • Velmi pečlivě zvažujte, kdy na soustředění pojedete. Důležitá je propojenost s vaším dlouhodobým tréninkovým a závodním plánem.
  • Každé soustředění musí mít nějaký cíl a smysl, nejde tedy jen o to jezdit na kole, soustředění může mít charakter objemový, silový, rychlostní, předzávodní či relaxační.
  • Trénink před soustředěním by měl mít logiku vztaženou k zamýšlené náplni soustředění.
  • Soustředění si pečlivě naplánujte, den po dni a plán se snažte dodržet s ohledem na aktuální pocity a potřeby.
  • Neméně pečlivě připraven byste měli mít svůj tréninkový plán i po návratu zpět domů. Pokud tak neučiníte, může se vám soustředění velmi rychle proměnit v pouhý fyzicky náročný výlet bez zamýšleného a předpokládaného efektu.
  • Pozornost věnujte také výběru destinace, kam pojedete na soustředění. Doporučuji nastudovat si nejrůznější recenze a názory ostatních sportovců, prostudovat klimatické podmínky, kvalitu jídla, vstřícnost hotelu k cyklistům, ale i možnosti tréninku, charakter kopců, celkový profil krajiny, kvalitu vozovek, atd. Tyto rady zní možná až banálně, ale vycházejí z praxe a je velmi nepříjemné, když teprve po příletu zjistíte, že v místě, kam jste přijeli na 14 dní trénovat, fouká neustále vítr s parametry vichřice, v hotelu vám nechtějí uskladnit kolo, k snídani jsou pouze fazole a párky, k večeři pak hranolky a smažená ryba, a abyste se dostali na nějakou rozumnou cestu, musíte nejdříve absolvovat 15 kilometrů po tříproudové, rušné dálnici.
  • Jestliže jezdíte na handbike, měl by tento výběr být ještě pečlivější, především s ohledem na bezbariérovost a hustotu provozu. Doporučuji využít zkušeností ostatních handbikerů a zvolit především vyzkoušené destinace a hotely.
  • Jako vhodné tréninkové destinace doporučuji cyklistům: Mallorku, Kypr, Kanárské ostrovy a samozřejmě Toskánsko a jižní Itálii, kde je cyklistika jedním z národních sportů. Pokud chcete zvolit cenově výhodnější destinaci, zkuste Chorvatsko, ale v zimních a jarních měsících počítejte se silným větrem. Handbikerům a triatlonistům pak doporučuji především ostrov Lanzarotte, který se na tyto sporty doslova specializuje a opět oblíbenou Mallorku či jižní Itálii.
  • Věnujte velkou pozornost aktuální předpovědi počasí, občas se může stát, že i na slunné Mallorce či Kypru napadne sníh, což je poněkud nepříjemné, nicméně s tímto počítejte a určitě si s sebou přibalte i teplé oblečení.

/Mgr.Viktor Zapletal/