21 Kvě

Úspěch českého jachtingu na Berlin Cupu

Čeští jachtaři se zúčastnili tradičního závodu třídy ALT2,4m Berlin Cup 2014. V početné konkurenci se Čechům podařilo prosadit.

Zprávu Daniela Bíny naleznete níže.Ve dnech 1.- 4.5.2014 nás již tradičně čekal Berlin Cup, jako vždy kvalitně obsazený závod s účastí 18 lodí ze 3. národů. O kvalitě flotily vypovídá i souboj generací. Zde nastupující generaci zosobňoval Lasse Klotzing – 7. místo z Mistrovství světa 2012, 10. místo z Mistrovství světa 2013. Generaci zcela vyzrálou reprezentoval Eberhard Bieberitz, Mistr světa v kategorii Finn Masters z roku 2003.

Flotila česká zde byla hojně zastoupena 4 loděmi pod vedením Daniela Bíny (tedy mnou), Petra Čermáka, Alexe a Viktora Sadílkových. Technickou podporu měl na starosti Ladislav Bína.

Po krátkém tréninku, který předcházel regatě a proběhl v slunečném počasí, jsme s optimismem hleděli k blížícím se závodům.

A jak už to bývá, Berlín se rozhodl ukázat odvrácenou tvář. Teplota 5°C, severo-západní vítr dosahující v nárazech 15 uzlů a silný déšť kombinovaný s mlhou, vytvořily na Mugellsee podmínky, podobající se ledovému peklu.
Vedení suverénně uchopil Lasse Klotzing se třemi vítězstvími a jedním druhým místem. Já si s rytmickým výsledkem (3,2,3,2) vytvořil 3 bodový náskok na Eberharda (2,5,1,5). Petr si vyrovnanou jízdou (5,6,6,4) důrazně řekl o průběžné 4. místo. Alex se střídavou úspěšností (6,11,10,6) držel 7. místo. Smolařem české výpravy byl Viktor, kterému v průběhu první rozjížďky protekl oblek, takže zcela prokřehlý závod vzdal.

Druhý den nás přivítalo zcela zapomenuté slunce, které v průběhu dne dotlačilo teploměr k hranici 15 °C. Severovýchodní vítr předvedl hodně ze své Berlínské nestálosti a v průběhu dne pomalu slábl. Na 40° změny postupně dopláceli snad všichni závodníci. Lasse s dojezdy 2,10,2 stále držel vedení. Já si s výsledkem 3, 1, 10 stále udržoval 3 bodové vedení nad Eberhardem(1, 14,3). Peter se s dojezdy 9,5,11 propadl na 5. místo a i Alex s dojezdy 6,15,9 klesl o jednu příčku. Takže nahoru šel z Čechů pouze Viktor(7,11,7), který postoupil na 16. pozici.

Třetí den nás opět čekalo podmračené počasí a teploty nepřestoupily číslici 9°C. Západní vítr o síle 6-12 uzlů se tentokrát smiloval a déšť nepřinesl. Mne čekal jasný duel s Eberhardem o 2 místo. Lasse po krátkém, drobném zaváhání 3,2 opět převzal iniciativu a závod zakončil 2 vítězstvími. Eberhard uzmul vedení v první rozjížďce, kdežto já 4. místem srovnal bodový rozdíl. Poté se karta obrátila a já po boji s Lassem zvítězil. Eberhard dojel 6. a jasně mi nabídl druhou pozici. Následoval osobní souboj, po kterém jsem dojel 3, Eberhard 2. V závěrečné rozjížďce mne Nico Foekama vyvezl na nevýhodné křídlo. I přes to se mi podařilo se dotáhnout na Eberhardova záda. Bohužel projetá otěž při dojezdu do cíle znamenala ztrátu jedné délky lodě, což v hromadném dojezdu flotily znamenalo 8. místo. Eberhard dojel o půldruhé délky přede mnou na 4. místě. Při rovnosti bodů Eberhardovi 3 vítězné rozjížďky znamenaly druhé místo – GRATULUJI!!.

Peter (5,7,10,9) postoupil opět na čtvrté místo – taktéž gratuluji k skvělému výsledku. Alex po dojezdech 9,13,16 dal výtečné 3. místo, ale ani to mu nepomohlo postoupit v pořadí, takže za 8. Viktor stále bojoval s hendikepem ztraceného dne(DNC, 15,7, 2) tudíž i přes strhující závěr skončil na 16. místě.